Bir danışanım görüşme sırasında kendisini anlatırken "Ben balık hafızalıyım" dedi.

Evrende hatırlayan hallerimiz olduğu gibi unutan hallerimiz de var. "Ben şöyleyim, ben böyleyim" gibi olumsuz ifadelerle kendimizi tanımladıkça, kendimizi eksiltmeye başlıyoruz. Olumsuza odaklanıp diğer hallerimizi göremez oluyoruz. "Ben balık hafızalıyım" dediğinizde, zihin unutan hallerinizi "bak yine unuttun" diyerek kaydediyor. Hatırlayan hallerinizi ise "aman canım ne var bunda, bunu herkes hatırlar" deyip görmezden geliyor. Sadece unuttuklarınızı kaydettiğiniz için de bir süre sonra kendinizi hep unutuyor zannediyorsunuz.

"Balık hafızalıyım" diyen danışanım, dört görüşme önce konuştuğumuz şeyleri gayet net hatırlıyordu, vatandaşlık numarasını ezbere biliyordu.

Burada önemli olan hangi halinizi yaşatmak istediğiniz. Unutanı mı, hatırlayanı mı?

Bir bilge yanındakine şöyle demiş: "İçimde iki kurt var. Biri sakin ve huzurlu, diğeri de vahşi ve saldırgan. Bunlar birbiriyle kavga edip duruyor". Yanındaki "Peki hangisi kazanıyor?" diye sormuş. Bilge de şu cevabı vermiş: "Hangisini beslersem o".

Kendinizi tanımlamak için kullandığınız her cümleyle aslında o yanınızı besleyip büyütüyorsunuz. Sadece olanı görebilmek için önce "Ben şöyleyim, ben böyleyim" gibi tanımları bırakmak gerekiyor.

Her gün yeniye doğuyoruz. Tanımları bırakırsanız yeni hallerinizle kolaylıkla tanışıp bütünleşebilirsiniz. Şimdi bir düşünün, siz hangisini besliyorsunuz?

İlgili Yazılar

Yorumlar  

#1
FARKINDA OLMADANMI YOKSA BİLEREKMİ AMA BEN SANIRIM İKİSİNİDE BESLİYORUM..
ZEYNEP 31 Mart 2012
#2
olumsuz yönlerimizi görmekte bir erdem değilmi?olumsuz yönlerini görmeyip kendini sadece olumlu yönleriyle tanımlayan okadar çok insan var ki
anladığım kadarıyla olmsuz yönlerimizi görüp,onların farkında olmak ama kendimizi bu tanımlamalardan kurtarmak
özgül 31 Mart 2012
#3
Olumsuz yönümüzü de görelim ancak olumlu yönümüzü de görelim Özgül Hanım. Olanı görebilmek için önce her iki tarafı da görebilmek gerek.
Hakan Arabacıoğlu 31 Mart 2012
#4
Teşekkürler Hakan Bey.Aslında sürekli aklımızda tutmamız gereken"" ne olmak istediğimiz"" değil mi?Ne olmak istemediğimizi unutabiliriz.
jale 1 Nisan 2012
#5
Ancak bu kadar güzel ifade edilebilirdi Jale Hanım. Teşekkür ederim.
Hakan Arabacıoğlu 1 Nisan 2012
#6
teşekkürler hakan bey. uzun süredir dikkate almadığımız bir konuyu gündeme getirdiniz .
NALAN 1 Nisan 2012
#7
Hakan Bey önecelikle çok teşekkürler,yazınızı çok beğendim.Bunu okuyanada kadar ben de unutkanlık düşüncesini besliyordum.Birşeylerin farkında olmama vesile oldunuz.Ayrıca insan kendisini nasıl görür,hissederse dışarıya da o şekilde yansıtır..
Bahr 1 Nisan 2012
#8
olumsuzluklarla büyütülmüş bireyleriz. Aslında yaşamsal enerji doğduğumuz anda başlıyor. Yapma etmelerle şekilleniyor. Ve bizde büyüdüğümüzde olumsuzluklara hep öncelik veriyoruz daha fazla farkında olmadan. Olumlu düşünmek için olumlu yaşamak lazım. Hep o tarafımızı beslemeli, çevremizdekilere de besletmeliyiz. Unutulmamalıdırki siz ne kadar olumluda olsanız çevrenizdeki olumsuz kişiler büyünüzü bozabilir.
Elife 2 Nisan 2012
#9
Güzel bir yazı, insanlar nedense olumsuz olaylara daha çok takılıyorlar,olumsuzlar daha fazla dikkat çekiyor çünkü hata yaptığımızda sonucunun kötü olacağını biliyoruz, olumlu haller ise zaten yapmamız gereken de bu diye düşünüp aklımıza gelmiyor. İnsanlar olumlu yanlarını fark etmek için yeterli çaba harcamıyor
Gökhan Gökalan 9 Nisan 2012
#10
evet okudum bütün yazdıklarınızı. ben de bir zamanlar inanıyordum bunlara düşünce gücü, neye inanırsak öyle yaşarız gibi gibi... ayrıca insan psikolojisiyle de çok yakından ilgilendim kendi sorunlarım sayesinde de bir çok bilgi sahibi oldum yol katettiğimi sanıyordum. Ama son zamanlarda hissediyorum ki aslında yapamamışım. İyimser olmanın neleri düzeltebildiğini, kendine güvenmenin ne harikalar yarattığını bilen tecrübe eden biri olarak artık yapamıyorum. Bir insan hem doğruyu bilip hem de yanlış yoldan gider mi? Bu nasıl bir atalet? Kendime çok kızgınım. Hayatımda yolunda gitmeyen bir ton şey var ve ben bunları düzeltmek için kılımı bile kıpırdatmıyorum. Sanırım beynim komut kabul etmez duruma geldi, ya birden çok yüklendim ya da gerçekten mutlu olma düzenli bir hayat yaşama kabiliyetim yok... Bilmiyorum.
Ece 1 Mayıs 2012
#11
her zaman olumlu bakmak hayata guzel ve dogru olan bu elbete istemedigimiz olumsuzluklarda olacak onemli olan bunu kabulenip yeniden guzel olana odaklanmak umarim dogru dusunuyorum:)
Tevfik gozen 14 Ağustos 2012
#12
HEP HAYATIMDA YAŞADIKLARIM BENİ BÖLE YAPTI DEDİM AMA ARTIK BİRŞEYİN FARKINA VARIYORUM BEN ÖYLE OLDUĞUM İÇİN ONLARI YAŞADIM
SEZİN 17 Ağustos 2012
#13
sezin cok dogru biz ne olmasini istersek o oluyor iyi ve dogruyu istemeliyiz her zaman
Tevfik gozen 25 Ağustos 2012

Yorum yazmak için lütfen üye girişi yapın.

Okuduğunuz yazıyı beğendiyseniz, uygulamaları da içeren üyelere özel yazıları okuyabilmek ve sitedeki güncellemelerden haberdar olmak için üye olabilirsiniz.