Eski zamanlardan birinde, bilge bir kişi ile arkadaşı limanda dolaşıyorlarmış. Ahşap kadırgalardan birinin üzerinde, başını ellerinin arasına almış kara kara düşünen birini görmüşler. "Bak" demiş bilgenin arkadaşı, "Bu adam dünyanın en zengin adamlarından biridir. Yapmadığı şey, gezip görmediği yer kalmamıştır. Gene de böyle mutsuzdur". Bilge de şu cevabı vermiş: "Her gittiği yere kendini de götürüyordur da ondan..."

Dün bir danışanım çalıştığı iş yerinde mutsuz olduğunu ve başka bir yere gitmek istediğini söylediğinde aklıma bu hikâye geldi.

"İstersen git" dedim "Ama inan bana orası da buradan farklı olmayacak". Dediğimi tam anlamayınca ona şu örneği verdim:

"Mesela sen 1000 liraya bir parça iş yapmak için bir işe girdin. İki gün sonra müdürün senden başka bir işi daha yapmanı rica etti. Sen de hayır diyemedin ve 1000 liraya iki iş yapmaya başladın. Bir hafta sonra çalışma arkadaşın geldi çok sıkıştığını ve yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi. Ona da peki dedin, üç iş yapmaya başladın. Sonra patronun geldi, sana "Aslansın, kaplansın" dedi ve yeni bir iş daha verdi. Ona da evet deyince 1000 liraya dört iş yapan, akşam saat onlarda işten çıkan, mutsuz ve yorgun birine dönüştün. Şimdi diyorsun ki, ben burada mutsuzum, başka bir yere gideceğim. Peki git. Hayır demeyi öğrenemediysen orada ne değişecek?"

Maalesef sevgilisini veya işini değiştirince bütün hayatının değişeceğini zanneden kişiler var. Kişi bulunduğu yerde mutlu olmayı ve yaşamını yönetmeyi beceremiyorsa başka hiçbir yerde bunu başaramaz.

"Yetti artık" modunda bir yerden ayrılıyorsanız, kaçıştasınız. Dekoru değiştirseniz de kaçtığınız şey büyüyerek gelecek. Hatırlayın, siz değişirseniz dünya değişecek...

Yorumlar  

#1
işyerinde başka bir iş yapılması söylendiğinde olmaz diye bir cevap verilebiliyomu acaba! yada olmaz müsait değilim dendiği zaman karşı tarafın tavrının tahmin edileceğinden sorun olacağından dolayı hayır denilemiyor dolayısıyla söylenilen ücrete birçok iş yapmaya mecbur ediliyosunuz..
nasıl hayır diyebiliriz peki?sihirli cümlelere ihtiyacım var doğrusu ne kadar söyleyebilirim bilemiyorum ama...
ZEYNEP 14 Mayıs 2012
#2
Hakan Bey çok güzel bir yazı, teşekkür ederim. Yazınızın bana KAVAFİS' in ŞEHİR adlı şiirini hatırlattığını bildirmek istedim.
" Yeni bir ülke bulamazsın, başka bir deniz bulamazsın.
Bu şehir arkandan gelecektir. "
Sevgiyle kalın
Ayşe Nur 14 Mayıs 2012
#3
Merhabalar,

"Mutlu olmayı ve yaşamımızı yönetmeyi becermek" öyle güzel saptamalar ki...Tüm bunları yapma isteğini çok yoğun yaşadığım şu süreçte bu yazıyı okuduğum için şanslı olduğumu ve bunun bir tesadüf olmadığını tüm kalbimle hissettim..(Burada birçok insanın buna benzer olayları yazdığını biliyorum..:) Teşekkürler..
Gülnur Karateke 14 Mayıs 2012
#4
kaçışın çözüm olmadığını ve sorunların arttıgını yaşam bana öğretti sorunlarımıza dışarıdan bakmayı başarmak ilk adımdır. sorunlar karşısında sızlanmak yerine NE yapabilirim sorusuna yanıt aramak ve mutlaka bir çözümünün olduğuna inanmalıyız diye düşünüyorum
mualla 14 Mayıs 2012
#5
çok teşekkürler biz uzakta olanlara belirli bir bütçeyi ayıramayanlara bile ışık oluyorsunuz yazılarınızla her bir anlatımınızda farkındalıklarımız artıyor....iyiki varsınız....
leyla budak 15 Mayıs 2012
#6
Hayır demeyi denemek için mekanı değiştirmenin faydası olabilir diye düşünüyorum. Çünkü mevcut mekanda bizden hayır duymaya alışkın olmayanlara bunu kabul ettirmek için büyük çaba ve motivasyon gerekli. Oysa yeni bir mekanda bunu uygulamak başlangıç için daha kolay olabilir. Hatta pekiştirmek içinde daha uygun olabilir.
İşimi değiştirmek isterken aklımda yeni sorular uyandırdınız:) Biraz daha düşünmeliyim bekide...
Teşekkürler Hakan Bey
Hülya korkunç 15 Mayıs 2012
#7
içinde bulunduğum koşulları
sevgi merhamet ve anlayışla yenilemeye
çalıştığım bir dönemimde,bilgileriniz
fevkalade yararlı oldu benim için.

teşekkürler
sevgiler..
melike şengül özkan 16 Mayıs 2012
#8
aslında hayır demeyi önce kendimiz öğrenmeliyiz sonra çevremize bunu alıştırmalıyız. hayır dediğimde düşünüyorum acaba çok kırdım mı üzdüm mü diye başlıyorum kendim üzülmeye. Bunu yapıyorsam düşünmemem gerekiyor
sena 4 Aralık 2014

Yorum yazmak için lütfen üye girişi yapın.

Okuduğunuz yazıyı beğendiyseniz, uygulamaları da içeren üyelere özel yazıları okuyabilmek ve sitedeki güncellemelerden haberdar olmak için üye olabilirsiniz.