Geçen günkü görüşmemizde bir danışanım erkek arkadaşını anlatırken "Neden yanımdayken eski kız arkadaşına mesaj atıyor?" diye sordu. Başkası ile ilgili "neden" sorularını faydalı bulmuyorum. Zihni karıştırmaktan başka bir işe yaramıyor. Çünkü bu soruların cevabı sizde değil. Hangi cevabı bulursanız bulun, hiçbir zaman emin olamayacaksınız. Zihniniz emin olmak için aynı soruyu defalarca soracak ve kafanız gitgide daha çok karışacak. (İptal)

Bolca "neden" soruları soranlar için görüşme sırasında bir formül geliştirdik, onu sizinle de paylaşmak istedim:

1. Neden sorusunu yakala
Neden yanımdayken eski kız arkadaşına mesaj atıyor?

2. "Ben burada ne görüyorum?" diye kendine sor
Bana değer vermeyen bir erkek arkadaş görüyorum.

3. "Ben nerede bunu yapıyorum?" diye kendine sor
Ben nerede erkek arkadaşıma değer vermiyorum?

Yukarıdaki soruya vereceğiniz ilk cevap genelde şöyle oluyor: "Aaa, ben ona çok değer veririm". Bu cevabınıza kanmayın ve en az iki üç kere daha aynı soruyu kendinize sorun. Danışanım başlarda değer verdiğini iddia etse de sonra fark etti ki erkek arkadaşını eskileri ile kıyaslayıp "onlar daha yakışıklıydı" diyormuş. Sadece bunu yapmak bile ona verdiği değeri azaltıyor.

Kendinize dürüst olursanız, nedenini anlamaya çalıştığınız davranışı bir şekilde yaptığınızı göreceksiniz. Birkaç kere sormanıza rağmen ona nerede değer vermediğinizi hâlâ göremediyseniz, şimdi de kendinize dönüp sorun: Ben nerede kendime değer vermiyorum? Danışanımın yaşadığı duruma üzüldüğünü ancak bunu hiçbir şekilde ifade etmediğini gördük. Bu da kendisine değer vermeyen bir insanın davranışı. Kendisini açıkça ifade etmemek...

Sonuç olarak, rahatsız olduğunuz durumlarda neden soruları ile diğer kişiyi anlamaya çalışmak yerine, kendinizi izlemeye başlayın. Kendinize ve diğer kişiye o davranışın benzerini nerede yaptığınızı bulun. Hatırlayın, siz değiştikçe dünya değişecek. Benzer benzeri çeker. Siz değişmezseniz, Ahmet gidecek Mehmet gelecek. O da eski kız arkadaşına mesaj atmaya devam edecek.

İlişkilerinizle ilgili kendinize daha kaliteli sorular sormak için Hayalinizdeki İlişkiye Ulaşın uygulamalarından faydalanabilirsiniz. Sorularınızı daha güçlendirici kılmak için Üyelere Özel bölümündeki Sorularını değiştir, hayatın değişsin yazısı da işinize yarayabilir.

İlgili Yazılar

Yorumlar  

#1
Hakan bey hiç böyle düşünmemiştim..suçlamak her zaman daha kolay geliyor sanırım..teşekkür ederim farklı bakış açıları kazandırdığınız için:)
nilgün 8 Ocak 2013
#2
hersey yolunda hayatim daki tum islerim kolaylikla ilerliyor kendimi seviyorum bunun icin sukrediyorum
senel 9 Ocak 2013
#3
hakan abicim çoook güzel bi konuya açıklık getirmişsin ALLAH razı olsun ben hiç böyle düşünmemiştim bu yazıyı okuduktan sonra çok rahatladım ve çok haklısın....
sevil 18 Nisan 2013
#4
hersey iyi güzelde karsidaki insan da kendini degistirmek icin biseyler yapmiyorsa çaba sarfetmiyorsa ben kendimi sürekli degistireyim hatalarimi bulayim eyvallah sözüm yok da bu da tek tarafli olacak birsey degil ki.
selda 3 Ağustos 2014

Yorum yazmak için lütfen üye girişi yapın.

Okuduğunuz yazıyı beğendiyseniz, uygulamaları da içeren üyelere özel yazıları okuyabilmek ve sitedeki güncellemelerden haberdar olmak için üye olabilirsiniz.