Aşağıdaki yazıyı Marilee Adams`ın Soruların Gücü kitabından aldım. Kitabın özünü anlatan Seçim Haritası`nı da kendisinin web sitesinden indirerek hem Türkçeleştirdim hem de Türkiye`ye uyarladım. Hangi soruları sorarak hayatımızı nereye doğru götürüyoruz, incelediğinizde çok iyi anlayacaksınız. Şemanın iki sayfadan oluştuğunu hatırlatmak isterim. Basıp başucunuza asabilirsiniz.

Seçim HaritasıHiç geriye dönüp, "Şu dakikadan önce yaşamım şöyleydi, ondan sonra böyle oldu" dediğiniz oldu mu? Kendi yaşamımda aynen böyle bir anda, bu kitabın ve Sorularla Düşünmek olarak adlandırdığım araç ve becerilerin tohumları atıldı. Yirmi yıldan uzun bir zaman sonra, o anı hâlâ şükranla hatırlıyorum. O andan esinlenen çalışma, yalnız benim yaşamımı değil, başka bir sürü insanın yaşamını da etkiledi. Yaşam değiştiren o anın hikâyesini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Dün gibi hatırımda. Doktora danışmanımla telefonda görüşüyordum. Çok önem verdiğim bir çalışmayla ilgili görüşlerini bekliyordum. Nefesimi tutmuş, büyük övgüler bekliyordum. Onun yerine danışmanımın "Marilee, bu kabul edilebilir değil" dediğini duydum.

Midem allak bullak oldu. Doğru mu duymuştum? O günlerde, eleştirel yorumlar karşısında gözyaşları içerisinde kalıyordum. Yıllardan beri kendi iç eleştirilerimi susturmaya, kendime karşı daha hoşgörülü olmaya uğraşıyordum. Biraz ilerleme kaydetmiş olmama rağmen elimde çabalarımın işe yaradığını gösteren önemli bir kanıt yoktu. O an, mucizeye benzer bir şey oldu.

Devamı için kayıt olun...

Yorumlar  

#1
Hayatımda olumlu sorular sormaya başladıktan sonra herşey çok değişti.Daha önce ben neden böyle yaptım diyordum,şimdi ise düzeltebilmek için ne yapabilirim diye soruyorum kendime ve çevreye.Bu soruyu hayatıma katan Hakan Bey'e teşekkürler :-)
Damla 19 Mayıs 2011
#2
3-4 yıl önce , "Sorularla Düşünce Tekniği" diye bir kitap okumuştum.Bu kitap hayatıma farklı bir bakış açısı getirdi,soru sormayı öğrendim diyebilirim. Çocukluktan beri hep isteklere ve sorulara cevap vermiş ve akıllı uslu olmam gerektiği için bir şekilde susturulmuştum.Soru sormaya başladığınızda inanın hayatınız değişiyor, hele bir de doğru soruları sorduğunuzda önünüzde adeta yeni boyutlar açılıyor. Soru sormayı seviyorum :-)
AYSABA 24 Mayıs 2011
#3
Merhaba Hakan Bey;
Ben öncelikle sizi büyük bir içtenlikle tebrik etmek istiyorum.Engin bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için bizlere hayatımızı daha iyi nasıl yaşayabileceğimizi daha iyi nasıl hayattan zevk alabileceğimize koçluk yapıyorsunuz.Sizin sitenize üye olduktan sonra ve sizin yazılarınızı takip etmeye ve olumlamalarınızı yaptıktan sonra kendimdeki hataları fark ettim ve hayata bakış açım çok değişti.Bunun için size minnettarım.Yazınızı büyük bir dikkatle okudum ve kendimize neden ve acaba soruları sorarak ne kadar gereksiz şeylere takıldığımızı bunun yerine spesifik olarak nasıl ve ne yapabilirim soruları sorarak daha yüzeyselleştirebiliriz.Daha mutlu yaşamak,daha huzurlu olmak,ve daha dahaları yaşamak istiyorsak her şey bizde bitiyor.Tercih bizlerin.Size bu başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim.MERYEM KIR
MERYEM KIR 25 Mayıs 2011
#4
dün bir dizide bir çocuk anlatıyordu; bana hep daha önce çizilen resimleri çizginin dışına taşmadan boyamam öğretildi, hep çizgileri aşmamaya dikkat ettim, her renk boyam vardı ama istediğim şekilde boya yapmama izin verilmemişti diyordu.

Çizgilerin olmadığı yada kendi resimlerimizi rengarenk boyalarla boyayabildiğimiz bir hayat dileklerimle...
Neşe 25 Mayıs 2011
#5
Hakan bey
ilginize çok teşekkür ederim.
Bu konudaki yorumum; doğru soruyu sormak.
Bilsem soracağım, bilemediğim içinde soramıyorum.Doğru soruyu sorabildiğim an problem çözülmüş olacak. Yada şöyle söğliyim, döğru soruyu soran kişi zaten sonuca ülaşmış demektir.Ben hayatımda doğru soruyu bir türlü soramadım. Dolayısıyla aldığım cevaplarda beni itediğim sonuca ulaştıramadı.Bu konuda yardım ederseniz size minnettar olurum. Selamlar
emin durmuş 26 Mayıs 2011
#6
Bakış açımı değiştirmeme sebep olduğunuz için teşekkürler ;-)
Kübra 29 Temmuz 2011
#7
gerçekten değiştimi bakış açınız ? ;-)
MURAT EMRE ALEMDAĞ 30 Temmuz 2011
#8
Yazılarınızı okurken an itibariyle benim de kendimi dingin, yeni bir başlangıca hazır ve umutlu hissettiğim oldu. Fakat bunun bi kalıcılığı olmuyor. "Şöyle demeyin, böyle diyin"; "böyle yapmayın, böyle yapın;" gibi çok spesifik önerilerin ya da alıntı öykülerden yapılan çıkarımların hayata uygulanabilirliği konusunda şüpheliyim. Ayrıca o kadar çok öneri ve ders çıkarım kalabalığı var ki, bu kalabalıkta neyi dikkate alacağınız, nereden başlayacağınız vs. birbirine giriyor.
olgu 16 Ağustos 2011
#9
Güzel yorumlarin yada alinti hikayelerin icin de kendimi görmek beni mutlu etti.Lakin her zaman ayni düsüncelerde kalamiyorum nedenide cok güzel olan herseyi unutmam sonra erkek arkadasimin bana hatirlatmasiyla tekrar tazeleniyor tazeleniyor ama ben bogduktan sonra bana sanki deger vermiyormus gibi geliyor önce ben ken dimi sonrada onu yiyiyorum buda ben den uzaklasmasina neden oluyor.Elimden geldigi kadar onu bogmadan sevmeyi kendime ögretiyorum ve sunuda biliyorum baktigim göz benim
dilek 29 Ağustos 2012
#10
slm yine ben keske anlata bilsem bütün hikayemi, nerden nerelere geldim ve hepsinide istedigim icin kendime cektim ama bukadar bu sayfada yer kaplamak ayip olur ben daha bugün üye oldum inanin suan dünden daha huzurluyum cünkü dedimya unutkanim hakan bey bana bir cok seyi hatirlatti tipki benim hakanim gibi
dilek 29 Ağustos 2012

Yorum yazmak için lütfen üye girişi yapın.