Bu sefer Cosmopolitan havasında bir yazı yazmak istedim. Bazı ilişkiler neden yürümez? Aşağıda yazanları kendi ilişkimizde fark etmek işimizi kolaylaştırabilir diye düşündüm. Bu yazıyı kendi yaşadıklarım, gözlediklerim ve danışanlarımla keşfettiklerimi bir araya getirerek yazdım. Bakalım bazı ilişkiler neden yürümüyor?

Ne istediğini net olarak bilmemek: Bir yandan "Ben özgürlüğümü seviyorum, böyle mutluyum, hayatımda kimse olmasın" derken diğer yandan "Ah benim de huzurlu mutlu bir birlikteliğim olsa" demek o ilişkiyi başlarken bitiriyor. Tıpkı bir arabanın aynı anda hem gazına hem frenine basmak gibi, böyle olunca ilişki de bir yere gitmiyor. Üstelik bunu yaptığımızın çoğu zaman farkında bile olmuyoruz. Bir ilişkiden neler istediğinizi netleştirin. Mümkünse kağıda dökün.

İlişkide kadın ve erkek rollerininin karışması: Erkek dansta kadını yönetendir. Erkek yönlendirdiğinde kadın da o komuta uyarsa dans akmaya başlar. Ancak erkek kadını sağa döndürmeye çalışırken kadın kendi başına sola dönmeye çalışırsa dans bozulur. Figür karışır. Dans her iki taraf için de yorucu hale gelmeye başlar, akmaz. Yapana da seyredene de keyif vermez. Sağlıklı yürüdüğünü düşündüğünüz ilişkilerdeki kadın ve erkek modellerini inceleyin.

Karşı cinsi sevgi testlerine sokmak: Kişi kendisini sevmediğinde, karşısındakinin kendisine olan sevgisini de sınar. Göze en çok çarpan iki şekli:
a) Herhangi bir nedenle ilişkideyken çekip gitmek, sonra aramasını bekleyerek karşı cinsin sevgisini sınamak. Az aradığında "Yeterince aramadı", çok aradığında "Üff, üstüme fazla geldi" demek.
b) Herhangi bir konuda karşı cinsi zorlamak: Yaptığınız şeylerin dozunu abartarak karşı cinsin dayanıklılık sınırını ölçmek, dayandığını gördükçe dozu arttırarak ne kadar sevildiğinizi anlamaya çalışmak. Bıktırana kadar seni seviyorum demek, istemediğini söylediği bir şeyi defalarca yapmaya devam etmek gibi... Sevilip sevilmediğinizin onayını aramak yerine önce kendinizi sevmenin yollarını bulun. Kendinizi hoş tutacak şeylerin listesini döküp bunları kendiniz için de yapın. Bu konuda çok etkili olduğunu düşündüğüm bir yöntem de, her gün aynaya, gözlerinizin içine bakarak defalarca "seni seviyorum" ve "kendimi seviyorum" demek.

Eski ilişkiyi temizlemeden yenisine başlamaya çalışmak: Kalbinize ancak bir kişi sığabilir. Öncekinin kırıntılarını temizlemeden yenisini içeri almaya çalışıyorsanız o kişi tamamen kalbinize ve hayatınıza giremez, ilişki de yarım olur. Üyelere özel bölümündeki yazıların arasında bulunan mektubu bolca yazıp kalbinizi ve zihninizi temizleyin.

İstemediğini söyleyen kişilerde ısrar etmek: Karşınızdaki kişi herhangi bir nedenle sizi ve ilişkiyi istemediğini söylediğinde o kişide ısrar etmek. Bu hem öz saygınızı incitir, hem de bir yere varamazsınız. Sizi istemediğini söyleyen birisine takılıp kalmak yerine yaşadığınız şehirde aradığınız kriterlerde kaç ihtimal daha olduğuna bakın. Sizi istemediğini söyleyen bir kişide ısrar etmek niye?

Sevgilisi olmayanlara son not: Geriye değil daima ileriye bakın. Kendinizi, tanımladığınız mutlu ilişkinizin içinde hayal edin. Bir de hepsinden önemlisi boş verin. Hayatı "oldu da olmadı da" diye kederlenerek ziyan etmeyin. "Sevgilim olduğunda şunu yaparım" dediğiniz ne varsa onları şimdiden yapmaya başlayın.

İlişkilerinize ve kendinize başka bir açıdan bakmak için Hayalinizdeki İlişkiye Ulaşın uygulama paketini de alabilirsiniz.Tıklayın.

İlgili Yazılar

Yorumlar  

#1
sanırım çok doğru.. ben 2 yıldır eski ilişkimi düşüyorum ve yeni bir ilişkiye başlayamıyorum olmuyor, başaramıyorum yürütmeyi. sanırım eskiyi temizlemeyi başaramadım o yüzden :=(

ama şimdi önüme bakmayı denicem umarım başarabilirim...

Teşekkürler yazınız için..
SİBEL 28 Ağustos 2009
#2
evet bende düşündüğüm sürece yeni bir ilişkim olmamıştı.ve birgün bugun hayatımdan çıkaracağım dedim o gün hayatımdan çıkarabileceklerimle çıkardım.Telefon msn face...Ve hayatıma yeni biri girdi o günden beri hayatımda, fakat hala tam olarak zihnimin temizlendiğini hissetmiyorum.İyi günleri düşünüp gülümsüyor, kötü günleri düşünüp sinirleniyorum:sad:(
emel 6 Ağustos 2010
#3
Erkek dansta kadını yönetendir.Bu söz çok önemli hiç bu açıdan bakmamıştım. Sürekli bir ilişkide başlatan taraf ben olmayı tercih ederdim. çaba gösterirdim. esasında hayatın akışına bu anlamda kendimizi bırakırsak doğru ilişkiler yaşamış olacağım. teşekkürler.
gulsah 14 Ocak 2011
#4
Kadın erkek modeli konusu enteresan.. Yani kadın yönetilen mi olmalı? Bazı ilişkiler var ki, yan yana yürüyorlar ve gayet mutlular; bazıları var ki, kadın alttan alan-idare eden oluyor ama mutlu değil özünde..Bence roller sadece kısıtlamadır. Üstelik bu kadın-erkek rolleri, toplumdan topluma, bireyden bireye değişkendir. Haksız mıyım?
Canay 23 Eylül 2011
#5
peki ya bi ilişki tarafların birinin ailesi yüzünden yürümüyorsa?çift birbirini çok seviyor ama bi tarafın sadece annesinin aklında yarattığı sadece kendine has düşünceleri istekleri yüzünden tüm savaşlara rağmen dibi boyladıysa? buna çözümünüz öneriniz ne olurdu?
yasemin 9 Aralık 2011
#6
Kadınlık erkeklik rolleri konusundaki yaklaşımlarınızı hiç doğru bulmadım. Kadın yönetilen erkek yöneten mi olmalıdır? dahası sizce mutlu güzel bir birliktelikte yönetilen ve yöneten mi olmalıdır. Bu konudaki yaklaşımınızın oldukça cinsiyetçi olduğu kanaatindeyim. Kadın ya da erkek olsun, özgür olmadan, bir ilişkide tarafların mutlu olması söz konusu değil. Erkekler tarafından yönetildikleri sürece kadınların mutlu olmaları söz konusu değildir. bu yalnızca bir tarafı yani erkeği mutlu eder, ki bu da gerçek bir mutluluk değildir. Gerçekten güzel bir ilişki cinsiyetlere dair rollerin yıkımından geçer. Bir çok kadının mutsuzluğuna yol açacağını anlayarak, insanları bu şekilde yönlendirmemenizi öneririm.
misafir 11 Nisan 2012
#7
Eski ilişkimi düşünerek aslında kendimi zehirlediğimi farkettiğim anda benim için herşey değişti. Sadece ilişki anlamında değil tüm hayatıma yansıdı bu değişiklik. Artıl sinir ve stres yerine karşıma çıkacak mutlulukları ümitle bekliyor ve tüm güzel şeyleri farkederek sevgiyle kucaklıyorum.
Emire Berrin 29 Ağustos 2012

Yorum yazmak için lütfen üye girişi yapın.

Okuduğunuz yazıyı beğendiyseniz, uygulamaları da içeren üyelere özel yazıları okuyabilmek ve sitedeki güncellemelerden haberdar olmak için üye olabilirsiniz.