Koçluk alanlarHer insanın hayatında bazen üst üste gelen şansız dediğimiz ya da nedenini bir türlü çözemediğimiz ve sürekli neden ben? Niye her şey benim başıma geliyor dediğimiz zamanlar olmuştur. Hani, içinden çıkamadığımız, cevapların da aslında kendimizde olduğu dönemler... İşte ben de belki de kendi hayatım adına en olumsuz, ümitsiz, şansız (ki bu konuda fikrim değişti), umutsuz, hayata karşı o kadar anlamsızlaştığım yani artık başıma ne gelirse gelsin ve herhalde hayat benim için buraya kadar dediğim bir gece Internet`te Hakan Bey`in sitesiyle karşılaştım. Aslında o gece ve sonrasında kafamdaki tüm sorularımda bana yol gösterecek, beni kendime getirecek, tüm bu karmaşayı çözecek en önemlisi beni kendimle yüzleştirecek biri olarak çıktı karşıma...

Üst üste yaşadığım olumsuzluklardı belki de beni bu hale getiren, ayrılıklar, ardından sıkıntılı bir sağlık dönemi geçirmiştim, hayata yeniden tek başına değil bu sefer bir çocukla başlıyordum ve en önemlisi aylardır işsizdim... Daha çocuk yaslarda başladığım iş maratonum, aslında en gerekli dönemde tıkanmıştı ve o kadar çaresizdim ki en ilginç olanı da bunca yıllık iş deneyimim olmasına rağmen sanki etrafımdaki herkes bana iş vermemek için işbirliği yapmış gibiydi... Bana en acı veren de bu olmuştu aslında, herkesi her şeyi tüm gerçeklikleriyle bir kere daha görmüştüm. Hatta herkes gibi şansız, uğursuz ve işe yaramaz hissediyordum o dönemler de, insanlara kızıyordum, hayata, kendime ve nedenlere!!!

Aslında istediğim sanki bir sihirli değnek ve bir anda her şeyi silmek yeniden hayata başlamaktı, işte bu anda Hakan Bey`le daha ilk görüşmemizde aslında her şeyin aynı düşündüğüm gibi değneğin küçük küçük dokunuşlarıyla değişebileceğine inandırdı beni. O kadar sade, emin, kararlı ve gerçekti ki, belki de kendimizin bile kaçtığı tüm gerçekleri yüzüme söylemesi daha ilk günden bir kıvılcım etkisi yaratmıştı bile.. Çalışmalarımız devam ettikçe hayata daha çok bağlanmamı, tüm olumsuzlukları değiştirmenin elimde olduğunu kısacası her şeyin çözümünün aslında kendimizde olduğunu bana o kadar iyi anlattı ki, şu an onun sayesinde hayata dair ne olursa olsun mutlaka bir çözümün olduğunu çok iyi biliyorum..

En önemlisi ve beni en çok etkileyen olay da kendisiyle yaptığımız çalışmalar sırasında bana verdiği bir ev ödeviydi. İstediği önümdeki 5 yılı hayal edip yazmamdı. Başlangıçta insana iç ses "Bunları yazıyorum ama nasılsa olmaz" dese de aslında o kağıda dökülen ya da ağzımızdan çıkan kelimeler, hayallerimiz, hepsi gerçek oluyor.. Benim planım o kadar iddialıydı ki ama aslında olmak istediğim, kendimi görmek istediğim tüm resimleri kağıda döktüm ve çok ama çok kısa bir dönem sonra dediğim gibi sanki sihirli bir değnek gibi yazdığım tüm şeyler gerçekleşmeye başladı.. Bu beni o kadar çok etkiledi ki, belki onları yazarken çok umutsuzdum, çok heyecanlıydım, kararsızdım ama yürekten inanarak yazdığımı biliyorum hatta delice ağlayarak ve beni bu günlere getiren aslında o hep söylenen yürekten İNANMAK ve BAŞARMAK oldu.

Aslında daha birçok şey var Hakan Bey`in enerjisiyle, gerçekten pozitif düşünmesi ve yönlendirmeleriyle hayatımdaki olumsuzlukları değiştiren. Kısa zamanda da olsa benim hayatıma giren en önemli insanlardan biridir. Söylediği her sözün, her örneğin bir anlamı vardır ve mutlaka karşıma çıkmıştır ama şunu unutmamak gerekir ki, biz de her ne olursa olsun hiçbir zaman umudumuzu yitirmeden, yürekten inanarak, doğru ilişki ve iletişimlerle tüm olumsuzlukları kendimizden uzak tutabiliriz.

Hayatımda var olduğun ve bana kattığın tüm değerler için, sabrın, bilgeliğin, öngörülerin, inancın ve en önemlisi iyi bir kalbin olduğu için sana minnettarım...

Yasemin Öztürk, Mağazalar Koordinatörü - Kasım 2009