Hayatıma yeni bir yön verecek, herkesin hayallerini süsleyen düğün ve evlilik sürecinde hiçbir şey hayal ettiğim gibi gitmeyince; önce huzursuzluklar, sonra büyük tartışmalar, tartışmalara dahil olan aileler derken ve nihayet evlenince de umduğumun aksine tam bir hayal kırıklığı yaşayıp daha ilk aydan ayrılığı düşünmeye başlayınca her zaman takip ettiğim Hakan Bey'e gitme kararı aldım.

Gitmeden binbir türlü soru işaretim vardı, her ne kadar diğer danışanların yorumlarını okumuş olsam da, aslında çok da bir beklentim olmadan "en azından denedim derim" diye gittim... Haklılığımdan emin bir şekilde, hak etmediğim şeyleri neden yaşıyorum gibi binlerce soru üretirken, daha ilk görüşmede her şeyin sorumlusunun kendim olduğunu söylemesi aslında çokça şaşırtsa da hiç itiraz etmeden onu dinledim ve söylediklerini hayatıma geçirmeye başladım.

6 hafta süren sadece 4 görüşmelik süreç sonunda başladığımdan çok daha farklı bir noktaya gelmiştim. Daha sakindim, huzursuz halimden arınıp çözüm odaklı olmaya başlamıştım, tartışmak yerine anlamayı denemeye başlayınca sorunlar birer birer kaybolmaya, tartışmalar bıçak gibi kesilmeye başladı. Suçlamadan kendime  “Ben bunu nerde yapıyorum” diye sormaya başlayınca hem kendime hem başkalarına ne ağır yükler yüklediğimi gördüm. Aylarca küs kaldığım asla konuşamam dediğim aile büyükleri ile yeniden iletişime geçer olduk. Başlarda inat ettiğim konularda yumuşayıp tepki vermek bir yana, çözüm üretir olmuştum.

İlk gittiğimde hayattan soğumuş, ayrılığı düşünen ben vardım. Bu satırları yazarken 4. ayımız bitmek üzere. Eşimin ailesi ile sorunlarımızı hallettik ve geleceğe dair daha sağlam planlar yapmaya başladık. Benim tepkilerim değişince olaylar da değişmeye başladı. Duruşum, hayata bakışım değişti. Her ne oluyorsa ben istediğim için ya da istemediğim için oluyordu, anlamıştım... Değerimi bana yine hatırlatan, korkularımdan uzaklaştıran Hakan Bey'e sonsuz teşekkürler... “Ben değerliyim” Smile

Gülhan Altunsu - Aralık 2012 - İstanbul