Yaşam Koçluğu Alanlar - Costel CoravuBen 54 yaşında, büyük uluslararası firmalarda 16 yıllık iş tecrübesine sahip eski bir üst düzey yöneticiyim.

Eylül 2009'dan itibaren, profesyonel iş koçu olmak için International Coaching Academy (ICA)'deki eğitimlerle yeni yolculuğuma başladım.

Benim önüme harika bir dünya açıldı ve hangi yöne gideceğimin kararını verme zamanı geldi. Bu nedenle kariyerimde ciddi bir değişiklik yapmayı seçtim. Yöneticiliği bırakıp, profesyonel koç olarak daha tatmin edici ve davetkar olan özel sektörü tercih ettim.

International Coaching Academy; eğitim programının içinde, daha deneyimli öğrenciler tarafından yeni başlayanlara verilen belli sayıda koçluk görüşmesi desteği sunuyordu.

Bu çok zorlu yeni uğraşımda; ICA tarafından sunulan bu fırsatı kullanarak, duyuru panosu denilen bir araçla beni destekleyecek bir koç aradım. Oraya yeni öğrenciler de deneyimli olanlar da duyurularını asıyorlardı. Koç arayışımda duyurulara bakarken Hakan'ın duyurusundan etkilendim ve benim koçum olmasını istemek için kendisiyle temasa geçtim. Daha sonra bana açıkladığına göre, kendisinden çokça büyük, farklı kültürden gelen ve daha deneyimli birisine koçluk yapma fikri, onu cezbettiği için kabul etti.

Hakan'ı seçmekten dolayı çok heyecanlandığımı söyleyebilirim çünkü bakın neler oldu:

  • Başladığımızda yeni işimi tanıtmak için kullanacağım pazarlama araçları ile ilgili çok endişeliydim; Hakan Internet'ten pazarlama alanında çok tecrübeli birisi ve tüm desteğini ve bilgisini bana cömertçe sundu.
  • Danışanlara koçluk yapmaya başlamam için adım atmamı engelleyen, "yeterince bilmediğim" için "yeterince hazır olmadığım" düşüncelerine çokça sahiptim. O, çok nazik ve güçlü bir şekilde; yeni seçtiğim oyunu bütünüyle oynayabilmem için beni güçlendirerek ve harekete geçirerek, içimde zaten var olan ve sadece tümüyle ortaya çıkmayı bekleyen potansiyeli fark etmemi sağladı.
  • Başlangıçta bana "Koçluk deneyimimizin verimliliğini ölçmeyi sağlayacak olan ne?" diye sordu. Hiç düşünmeden ona "En az bir ücretli danışan bulmak" diye yanıt verdim. Biliyor musunuz ne oldu? Son görüşmemizden önce bir danışanımdan ilk ödememi aldım; sadece 3 ayda, sıfırdan ödeme yapan ilk danışana ulaştım...

Sonuç olarak; Hakan'dan aldığım koçluk, yeni yaşam maceramda bana netlik, yeterlilik ve çokça neşe kazandıran, çok zenginleştirici ve harika bir yolculuk oldu. Hakan, sana böyle bir kişi olduğun için teşekkür ederim.

Costel Coravu, Uyum ve İş Koçu, Bükreş Romanya - Ocak 2010