Şans, uyanık olma halidir. Kendini hazır, gözünü açık tutmaktır. Fırsatları görüp, bunları hayatına dahil edebilmektir.

Şans, başarısızlığın kendi dışımızdaki mazereti değildir.

Psikolog, Profesör Richard Wiseman şansla ilgili bir deney yapıyor. Kendini şanslı ve şanssız diye adlandıran insanlara bir gazete veriyor. Gazeteyi inceleyip kaç fotoğraf gördüklerini söylemelerini istiyor. Gazetenin ortalarında bir yere de sayfanın yarısını kaplayan bir not koyuyor: Deney görevlisine bunu gördüğünüzü söyleyin; 250 dolar kazanın. Şanssız olduğunu söyleyenler, bu notu görmüyor! Başka bir şeyi aramaya odaklandıkları için...

Hayatımıza baktığımızda kendimizi şanssız hissedebiliyoruz. Oysa yaşananların arkasında, çocuk yaşta çevreden ve aileden farkında bile olmadan aldığımız inançlar var: Hayat zordur, para zor kazanılır gibi... Bu inançlar yolumuzu aydınlatmıyor. Bu inançlara göre hayatı tedbirler alarak, küçük düşünerek, risk almaktan uzak durarak yaşadığımızda; ben şanssızım diyebiliyoruz. Kendi payımızı unutuyoruz.

Yaşanan her şey bir deneyim ise ve siz aynı hayatı tekrar edip durduğunuzu düşünüyorsanız o zaman yaşadıklarınızdan ders almıyorsunuz. Attığınız adımları değiştirmiyorsunuz. Çok şanssızsınız(!)

Şans uyanık olma hali ise, artık uyanma zamanı! Şans dediğimiz şeyi yeniden tanımlayıp, hayatı şanslı insanlar gibi yaşama zamanı...

Şansınızı arttırmak için neler yapabileceğinizi anlatan yazı üyelere özel bölümünde: Şans Faktörü

Bu yazı 02.01.2010 tarihli Habertürk gazetesinde yayınlandı.

İlgili Yazılar

Yorumlar  

#1
ben konuya ilişkin çok şanslıyım.şansa inandığın zaman mutlulukkapında...veee inanılmaz olan büyüdükçe büyüyor....
ÇINAR 5 Ocak 2010
#2
Devamlı bilgi akışını sağlayan merak, inceleme, araştırma, bilgi edinme (okuma) vb. türlü araçları KESİNTİSİZ kullanmayı yaşam biçimi edindiğimizde; her yaşta öğrenilebilir mantığınıda kullandığımızda sorun kalmayacağını düşünüyorum.
erkan tekin 6 Ocak 2010
#3
Hakan bey ve diğer arkadaşlar merhaba,bizimle paylaştığınız bilimsel araştırmayı,
daha önce,kişisel gelişim konularını araştırırken nette okumuştum.
Arkadaşlarımlada tartıştığım bir konu şans.
Bilim insanın yaptığı araştırmaya göre,sürekli bir emek vermek gerekiyor,araştırma içinde olmamız lazım
şanslı olabilmek için.
O zaman,bu şans olmuyor ki; bana göre,emekle kazanılmış bir hak,ödül oluyor.
Şans bambaşka birşey,hiç beklemediğim bir anda bana gelen armağan,mutlu edecek her neyse,ihtiyaçlarımıza göre değişir.
Ben her zaman şans hakkında böyle düşündüm,sevgi ve saygılar.
Gönül 11 Ocak 2010
#4
Merhaba Hakan bey,
yazıda 250 dolar bulan denekler zaten şartlı bir ortamdalar,bu aramanın iyi birşeyle sonuçlanacağını düşünenler kazandı.
Tamam bakmak ve görmek,hatta gözünü dört açmak işin püf noktası olabilir.
Bir süredir kişisel gelişimle ilgili,yazıları,kitapları v.s takip eden biri olarak, inanın daha dikkatli,farkında
olmaya çalışıyorum.
Hayatta ilerlemem gerekirken,tam aksi yöndeyim.(Kişisel gelişim kitapları okumak konusundaki yazınızıda okumuştum)
Karamsar konuşmak,olmak gibi negatif özelliklerim, bu yayınları,sizleri
izledikten sonra yok oldu,ne kadar kötü durumda olsamda herşeyin çok iyi olacağı inancı,sanki temelleri çok sağlam bir bina gibi.
Çalışmak,didinmek ve bunun mükafatını almak ayrı,şans ayrı diye düşünüyorum.
Gelen şansı göremezsem ben suçluyum,bunuda kabul ediyorum.
Teşekkürler,saygılar.
Gönül 12 Ocak 2010
#5
yolunda giden herşey şanstır aslında
- ne kadar şanslısın eşin çok iyi bi insan
- ne kadar şanslısın çocukların çok başarılı
- ne kadar şanslısın hiç kilo almıyosun
- ne kadar şanslısın iyi bir işin var....gibi sürekliliği olan bir şeydir şans. yani aniden çıkıvermez insanın karşısına. zaten vardır.
serap yalçın 29 Ocak 2010
#6
MRHB HAKAN BEY
BENCE EN BUYUK SANS SAĞLIKLI OLMAKTIR
SAĞLIĞIMI KAYBETMİŞTİM
AMA O KADAR COK SANSLIYIM Kİ BENİ SEVEVN
HERKEZİN DUALARIYLA İYLEŞTİM
SAYGILAR
nurdan yıldırım 4 Mart 2010
#7
Hakan Bey,öncelikle paylaşımlarınız için çok teşekkürler.İlgilenen olurmu bilmem ama hadi deneyelim. 21 gün boyunca sürekli çok şanslı,çok kısmetli olduğumuzu düşünelim.Neler değişecek görelimm...
SERAP GÜLER 8 Nisan 2010
#8
Mrb
Kusura bakmayın ama hiç katılmıyorum, kendini kontrol nefes çalışmaları, pozitif bir bakış açısı, vsvs daha birçok şey, hepsini kombine etmiş, ve şansı hisseden biri olarak, senin benim dışımda, küçük bir çelmeci veya destekci bir gücün olduğunu hergün tekrar tekrar ispat ediyorum, :-)genelde negatif anlamda.
kolay gelsin. başarılar, ,,,
SERDARUN 12 Ekim 2010
#9
öncelikle bu tür konuları paylaşmanız çok güzel en azından boş konular deyil insanlar facebook girdiklerinde kendilerine yararlı olacak konularla uğraşılması gerektiğine inanan bir insanım. Yalnız ben bu konuda çok şanssızım kendimi mutlu edecek şeyleri bulamıyorum .Hayatta kalabilmek için elimden geleni yapmaya çalışsamda şanssızlık benim yakamı bırakmıyor.Özümde çok iyi bir insan olsamda hep yanlış analşılıyorum. Hiç hak arayışı içinde bulunamıyorum.Şu an bir işyerinden yazıyorum ama burda çok mutsuzum hep sorunlu insanlarla birlikte çalışıyorum .Kendimi nasıl şanslı hisssedebilirim onuda bilmiyorum. Şans benim kapımı ne zaman çalar yarıdımcı olursanız sevinirim.Sevgiler.....
şengul 6 Nisan 2011
#10
kendini şanslı ve şanssız adleden iki gruba bir test yapılmış hepsinin eline aynı gazeteden birer tane verilmiş ve gazetedeki resimlere bakmaları istenmiş ressimde şu an adını hatırlayamadığım bir obje gördüklerinde 1000^dolar kazanacakları söylenmiş kendini şanslı sayan grup parayı almaya hak kazanmış çünkü gazetede yazıların arasında şöyle bir ifade geçiyormuş:1000 DOLAR KAZANDINIZ. geniş bakmak lazım değil mi fırsatları görmek ve değerlendirmek bizim elimizde...
Dilara ÜÇÜNCÜOĞLU 5 Haziran 2011

Yorum yazmak için lütfen üye girişi yapın.

Okuduğunuz yazıyı beğendiyseniz, uygulamaları da içeren üyelere özel yazıları okuyabilmek ve sitedeki güncellemelerden haberdar olmak için üye olabilirsiniz.