Geçen gün bir danışanım, uzun boylu bir sevgili istediğini söyledi. Hatta tanıştığı erkekler kendisinden kısa boylu ise onları hemen eliyormuş. Aramızda şöyle bir dialog geçti:

Uzun boylu olmazsa ne olur?
Yanıma yakışmaz.

Yanına yakışmazsa ne olur?
İnsanlar, "Bunlar güzel bir çift değil" derler.

"Bunlar güzel bir çift değil" derlerse ne olur?
İnsanlar beni eleştirir.

Eleştirilmekten korkuyorsan ihtiyacın nedir?
Onay ve kabul.

Yukarıdaki sorgulama ile bakın neleri fark ettik:

1) Kriter danışanıma ait değil!
Danışanım uzun boylu bir sevgili istiyorum diyor ancak bu istek kendisine ait değil, başkalarına ait. Gördük ki onay almak için başkalarının isteğine göre hareket ediyor. "Boyunu ayarladık, acaba kilosu konusunda başkaları ne ister?" Bu şekilde seçilen sevgili onun sevgilisi mi olur yoksa başkalarının sevgilisi mi?

2) Kriter mutlu ilişki kriteri değil
"Uzun boylu erkek" kriteri, mutluluğu getirmez. Kırmızı kazaklı birini işe alıp, sonra çok iyi İngilizce konuşmasını beklemek gibi bir şey bu.

3) İstek karşılanınca ihtiyaç karşılanmayabilir
Uzun boylu bir erkek istiyorum (çünkü) onaya ihtiyacım var. Uzun boylu erkeği bulduk, dolayısıyla onayımızı da aldık. Peki uzun boylu erkeğe "Çok zayıf" eleştirisi gelirse ne olacak?

Sonuç olarak, isteklerinizin altındaki ihtiyaçlarınızın farkında mısınız? Aradığınız sevgili kendi sevgiliniz mi? Bulduğunuz sevgili aradığınız ilişkiyi getirecek mi?

Nasıl bir ilişki istediğinizi netleştirmek, karşı cinsle aranızdaki blokajları kaldırmak için Hayalinizdeki İlişkiye Ulaşın uygulamalarından faydalanabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorumlar  

#1
Kişi , hayatına girecek insanın fiziksel özelliklerinden önce nasıl bir ilişki istediğini bilse , ilişkide neler yaşamak istediğinden emin olsa bir şekilde o insanı hayatına çeker. öncelikle tipi şöyle olsun demesi iyi anlaşabileceği birini zaten bulamayacağı endişesinden olabilir. öyleyse boyuma uygun olsun diye düşünmüştür.ilişki kriterlerini belirleyip , az çok yanımada yakışsın dese belkide endişe duymayacak.günümüzde bekar kadın ve erkekler evlenilecek doğru kişinin kalmamış olduğu kanaatindeler.mutlu ilişkinin bulunamayacağı inancındalar.
neslihan erol 21 Şubat 2013
#2
Neslihan Hanım güzel özetlemişsiniz durumu. Kişiye odaklanmak yerine ilişkiye odaklanmak fayda sağlar tabii. Endişelerinin ve ihtiyaçlarının farkına varması da işini kolaylaştırır.
Hakan Arabacıoğlu 21 Şubat 2013
#3
Hayatımızda olmasını istediğimiz(ilişki,bolluk bereket veya herhangi birşeyin) öncelikle özelliklerini çok iyi belirlemeliyiz.Maddi ,manevi tüm kriterleri belirleyip bunu neden istediğimizin arkasında yatan sebebi bulmalıyız.Bu soruların cevaplarını dürüstçe verebilirsek ; asıl özümüze ulaşmış olacağız. Gölgelerimizi görüp bunları aydınlatıp bize tutulan aynadaki aksimizi daha bir netleştirmiş olacağız.Benim yazınızdan anladığım bu oldu.Güzel yazınız için teşekkürler:)
Ayşegül 21 Şubat 2013
#4
Iliskide nekadar kriter koymaya calissakta, birlikte yasamda farkliliklar olacaktir.Asıl olan enpati kurmayi becerebilmek ve saygi duymaktir.Iliski dedigimiz gonulde baslar ve gonulde biter, maneviyat daha onceliklidir.Sayet onu kalıplar icine sokarsak birgun mutlaka bulundugunu /saglam oldugunu dusunduguz kalip kkesinlikle dagilacaktir.Eglenmeyi bilmeli ama en onemlisi gercekten sevmeliuyiz diye dusunuyorum.Sevmekten korkmadan.
yemen 22 Şubat 2013
#5
Her ileri sürülen kriter tek kriter değildir.. Bizlerde mutluluk, saygı gibi klişeleri ortaya koyarken, bunu bulabileceğimiz ama dış görünüşünü beğenmediğimiz birisiyle ne kadar ilgilenebiliriz??? Öncelikle cevaplanması gereken sorulardan biriside bu sanırım...
dogan 18 Mart 2013

Yorum yazmak için lütfen üye girişi yapın.

Okuduğunuz yazıyı beğendiyseniz, uygulamaları da içeren üyelere özel yazıları okuyabilmek ve sitedeki güncellemelerden haberdar olmak için üye olabilirsiniz.