Ayşegül ile 2011 yılında başladığımız, zaman zaman uzun aralar vererek ilerlediğimiz koçluk görüşmelerinin hikayesini ve kendisinin adım adım neleri başardığını bu bölümde okuyabilirsiniz. Bu yazılar, bölümler halinde farklı mecralarda yayınlandı.

Kendi işinizi kurmayı hayal sandığınıza kilitlemeyin!

Merhaba arkadaşlar,

Son yayınlanan "Hayatımız iki ayda değişebilir mi?" başlıklı yazıya ilişkin en çok merak edilen konu "nasıl" oldu. Okuyanlar ve arkadaşlarım sonuçlardan ziyade, nasıl olduğuna odaklanmış. İsterseniz maddelere bakarak, her bir tecrübeyi nasıl deneyimlediğimi konuşabiliriz.

"Kendi işimi kurabileceğime dair inancım kuvvetlendi."
Yıllarca maaşlı, kadrolu, güvenli bir şekilde çalıştıktan sonra kendi işimi kurmaya karar vermem 6 yılımı aldı. İlk olarak kim olmak ve ne yapmak istediğimi belirledim. Burada yaşam koçum Hakan Arabacıoğlu hem gerçekten ne istediğimi bulabilmem için uzmanlığını kullandı hem de motive etti. Hedefime ulaşmamı engelleyen düşünceleri, inançları belirleyip yenileriyle değiştiriyoruz. Bu süreç halen devam ediyor. Bu arada kendime verdiğim değerle ilgili çalışmalar da yapıyoruz. Yani ne kadar değerli olduğumu, hayal ettiklerimi elde etmeye layık olduğumu sık sık kendime hatırlatıyorum.

"İş görüşmelerindeki sıkıntımın, kendimi rahat hissetmemekten kaynaklandığını fark ettim. İş görüşmesine giderken, bugüne kadar alıştığım ama rahatsız olduğum giysileri değiştirdim."
Bu başarıyı tamamen kendim olmaya karar vermekle başardım. Bugüne kadar hep başkalarını dinlemiştim. Bu kez rahat ettiğim gibi davrandım, sonuçlarının da mükemmel olacağına eminim. Sadeleşme konusunu Hakan'la ilk görüşmemizde konuşmuştuk ancak 7. haftada hayata geçirebildim. Yani telaş etmeyin! Sadeleşme ile ilgili makaleyi burada bulabilirsiniz: Gerçek olan sadedir.

İlk iş görüşmem (Pazarlama iletişimi projeleri sunuldu) çok olumlu geçti. Her şeyden önce çok sakindim, bağımlılık, hırs, rekabet hayatımdan tamamen çıkmış gibiydi. Önerilerim beğenildi ve bütçe teklifi istendi. Bu benim hedeflediğim noktaydı."
Bu benim için en önemli adımlardan biriydi. Her şeyden önce kendimi izlemek istiyordum. Varoluş seçimlerimi netleştirmem, görüşmede rahat olmamı sağladı. Şimdi kendimi daha iyi ifade etmem üzerine çalışıyoruz. Örneğin başarılı referanslarımı biraz daha öne çıkaracağım.

"Marka tescili, şirket tipleri ve kurulumu üzerine hayli bilgi topladım. Marka logosu çalışıldı. (Dünyanın en korkunç logosu bile olsa benim için önemli olan bir markaya sahip olma ve bunu gösterme isteğiydi, logonun değişebileceğini biliyorum.)"
Hayalimi yaşamaya başladım. Somut adımları görüyorum. Artık hayallerimle ilgili araştırmalara, çalışmalara başladım.

"D. Yayınları'nın, editörü H…..'dan randevu talebinde bulundum, İstanbul'a geldiğinde görüşebileceğimizi söyledi. Böylece ilk kez kitap yazmak adına bir adım atmış oldum."
Bu kesinlikle zihnimi rahat bıraktığımda, ortaya ç
ıkan bir proje. Yani kendimi şu olmalıyım, bunu yapmalıyım diye sıkıntıya sokmadım. Rahat rahat beni ne mutlu ederdi diye düşündüğümde ortaya çıktı. Hiç böyle bir isteğim olduğunu bilmiyordum. Hakan'la yüreğimdekini, dışarı çıkardık, Evren de projeye destek oluyor, işleri kolaylaştırıyor.

"Kendimi iyi, sakin ve rahat hissediyorum, sanırım en büyük kazancım bu!"
Artık neden, nasıl, ne olacak, acaba vs sorularını kendime sormamaya gayret ediyorum. Bunlardan vazgeçtiğim anda rahatladım. Şimdi sadece hayata, kendi ilgi alanlarıma odaklanıyorum.

"İlk kez, bir erkekle beraber yaşayabileceğimi düşündüm."
Kafamdan aşkla, sevgiliyle ilgili her şeyi 
çıkardım. Yine kendimi, düşüncelerimi rahat bırakınca, yeni neler deneyimleyebileceğimi fark ettim. Düşüncelerimde katılıktan uzaklaştıkça, kendimde yeni bir şey keşfediyorum. Bu noktada, kendimi sevme, değer verme çalısmalarımızın çok büyük yararını gördüm, kendi değerimi fark ettim. Evet, bazen bunu unutabiliyoruz biliyorsunuz, sık sık hatırlamakta fayda var! Geçmişten gelen duygusal tıkanıkların (terk edilme, aldatma vs ile oluşan) açılması da süreci iyileştirdi. Bunu belki daha sonra daha ayrıntılı konuşuruz.

"Katı planlar yapmaktan uzaklaştım, akışına bıraktım, harika bir tatil fırsatı ile karşılaştım. Diyet ve egzersiz yapmadan, yağdan 2 kg verdim. Hayranlarımın yoğun ilgisinden çok memnunum. Evdeki içe kapanık halimden kurtuldum, yeni arkadaşlar ediniyorum."
Bu maddelerin tümü yine düşüncelerimi serbest bırakmakla ilgili…Özellikle kilo verme hususu, bu konuyu gündemimden çıkardığım anda yani kafama takmaktan vazgeçtiğim anda, kilolar gitmeye başladı. İlk günden itibaren yaptığımız bazı çalışmalar vardı, size anlatmıştım. Evimde kullanmadığım fazla eşyaların atılmasıyla başladı, duygusal yüklerin atılmasıyla devam etti. Zihnimdeki olumsuz seslerden, vesveselerden kurtulduğum anda vücudumdaki fazlalıklar da gitmeye başladı. Ayrıca imgeleme çalışmaları da yapıyorum, onu daha önce anlatmıştım.

Bu yolculuğumdaki deneyimleri paylaşmamın, size yararı olmasını diliyorum. Sevgilerimle.

Yorum yazmak için lütfen üye girişi yapın.

Ayşegül'e Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresinden ulaşabilirsiniz.