Ayşegül ile 2011 yılında başladığımız, zaman zaman uzun aralar vererek ilerlediğimiz koçluk görüşmelerinin hikayesini ve kendisinin adım adım neleri başardığını bu bölümde okuyabilirsiniz. Bu yazılar, bölümler halinde farklı mecralarda yayınlandı.

Sizce her üniversite mezunu iş bulabiliyor mu?

Merhaba arkadaşlar,

Bugün farklı bir yol deneyeceğiz. Melis, bize yazdığı mektubu yayınlamamıza izin verdi. Bu mektup üzerinde, kişisel gelişim yolculuğumda fark ettiklerimi siyah harflerle belirteceğim. Mektupta siz de kendinizden bir şeyler bulacaksınız. Bu metodu beğenirseniz, sizin mektuplarınıza da yer verebiliriz.

"Sevgili Ayşegül,

Öncelikle sana kendimi tanıtmak istiyorum. Ben Melis. 23 yaşında üniversite mezunu, henüz iş bulamamış, pek sosyal olmayan, içine kapanık bir kızım. Aslında bana dışarıdan baksan; eğitimli, kültürlü, neşeli, dışa dönük, kendine güvenen, çok hoş bir kız dersin. Böyle olmaman için ne sebep var? Ne güzel varoluş seçimlerin var. Ben beğenmediğim özelliklerimi varoluş seçimlerimi belirledikten sonra, ne olmak istediğimi hissederek kendimi öyle hayal ederek değiştirdim. Ama beğenmediğim özelliklerimle de barışmıştım yani kendimi öyle kabul ettim ama artık değişmek istediğimi egoma bildirdim. Ama ben öyle değilim işte. Öyle diyorsan öyledir, cümlelerimize özen gösterelim. Biz ne dersek, bilinçaltımız sorgusuz sualsiz onu doğru kabul ediyor. Sanırım bazı konularda özgüven eksikliğim var. Ben bile kendimi tam anlamıyla çözemedim. Bazen kendime çok güveniyorum, mesela üniversitede değişim programına katılıp 4 ay Avrupa'da kaldım ve yalnız Avrupa'yı dolaştım ve kendimi çok mutlu hissettim. Ne güzel! Ama bazen de aslında genellikle, insanlarla zor iletişim kuruyorum, özellikle erkeklerle iletişim kurmakta zorlanıyorum. Daha doğrusu onlarla konuşurken (hepsiyle değil genellikle yeni tanıştıklarımla konuşurken) kızarıyorum ve sesim konuşurken bazen tuhaf çıkıyor. Hepimiz heyecanlanıyoruz ne var bunda! Ne kadar güzel olduğunu, sevilmeye layık olduğunu sabah akşam kendine tekrarlar mısın çok yararı oluyor. Böyle olmama rağmen erkek arkadaşım çok mükemmel olsun ve bütün istediğim kriterlere uysun istiyorum. Eğer istediğin kriterlere sen uygun olursan, o da gelir. Bu da hiç zor değil. Benzer benzeri çekiyor. Bunu bildiğine göre neden uygulayamayasın? Tabii bu da biraz zor olduğu için bir erkek arkadaşım olamıyor. Zor kelimesini hiç sevmem, hiç kullanmam. Anlayacağın yalnızım. Bugün yalnızsın, yarın hayatına harika birini çekeceksin!

Sanırım ben herkesten daha fazla heyecanlı bir tipim. Lisede sınıfta bir şey okurken çok heyecanlanır sesim titrer nefesim kesilirdi. Gerçi sonra bu heyecan olayını, kalp ritmini düzenleyen bir ilaç kullanarak aştım ama hep bu ilacı kullanmak istemiyorum. Çünkü aniden gelişen olaylardan önce ilaç almamış oluyorum ve çok heyecanlanıyorum. Kalabalık önünde kim heyecanlanmaz ki? Ben de gitmeden önce provalar yapıyorum, kendimi gayet sakin düşlüyorum, orada rahatça konuştuğumu hayal ediyorum, rahat ettiğim şekilde giyiniyorum, şaşırsam da takmıyorum, gülüyorum, geçiyorum, sen de yapabilirsin! Ben de panik atak için ilaç kullanıyordum, bir zamanlar!

Ve diğer büyük sorunum işsiz olmam. Üniversiteden mezun olalı neredeyse 1 yıl olacak ama ben hala iş bulamadım. Kadrolu devlet memuru olmayı istiyorum ama kpss den aldığım puanla zor gibi görünüyor. Hayallerini gerçekleştirmek için işsizlikle barışıp, yeni bir duruma hazırlanabilirsin. Evet şu anda iş arıyorum, yakında kpssden alacağım yüksek puanla hayal ettiğim işe giriyorum demek, barışmak için yeterli. Sonrası için ben şöyle yapıyorum. Hayaller kuruyorum, giyiniyorum, süsleniyorum, işe gidiyorum gibi, gülüyorum, gülüyorum. Böyle olduğunda ne hissedeceğimi anlamaya çalışıyorum, tabii hemen yüzüm gülüyor. Bunu sık sık yapıyorum. Aklıma olumsuz hiçbir şey getirmiyorum. Hatta işim olmuş gibi şükrediyorum. Bana gelecek fırsatlara, işlere layık olduğumu kendime hatırlatıyorum, bir sure sonra bu zaten içselleşiyor. Mutlaka bir fırsat karşıma çıkıyor.

Yazılarını çok dikkatle takip ediyorum ve çoğu dediğin şeyi yapmaya çalışıyorum. ama sen ve yaşam koçun diyorsunuz ya hani 'bağımlı olmayın' diye bunu nasıl yapabileceğimi bilmiyorum. Çünkü, iş bulmaya ve bir sevgilimin olmasına ihtiyacım var. İş bulmalıyım, çünkü hem kendi paramı kazanmak istiyorum, hem de insanlara işsizim demekten bıktım. Ve bir sevgilimin olmasını istiyorum ve ileride onunla evlenmek istiyorum. Yani bunlara bir anlamda ihtiyacım var ve bağımlıyım. Bağımlıysak, kaybediyoruz. Sen başkalarını boş ver. Kendini sev, varoluş seçimlerine ulaşmak için gayret sarf et, elindekilere şükret, hayallerini imgelemeye devam et. Meli, malı ile biten cümlelere itibar etme. Biz birey olarak ayakta durabildikten, mutlu olabildikten sonra ne istersek yaratırız, hayatımıza çekeriz. Ne zaman ki ihtiyacımız yok diyebiliyoruz işte o zaman hayallerimiz gerçekleşiyor.

Umarım mailimi okursun. Tüm mailleri okuyorum ve bana yardımcı olabilirsin. Sana yazmak bile kendimi iyi hissettirdi, ilk defa birine bütün sorunlarımı bu şekilde yazıyorum.umarım hep mutlu olursun Teşekkürler ve istediğin bütün şeylere sahip olursun. Sana ve yaşam koçuna sevgiler."

Melis, harikasın. Bunu daima hatırla. Sevgilerimle.

Hayalinizdeki İlişkiye Ulaşın uygulama paketini alarak kendi kendinize yapacağınız uygulamalarla ilişkiniz ile ilgili engelleyen inançlarınızı dönüştürebilirsiniz.

Yorum yazmak için lütfen üye girişi yapın.

Ayşegül'e Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresinden ulaşabilirsiniz.