Birkaç gün önce tek satırlık bir mesaj aldım. Mutlu musunuz? diye soruyordu. Yazdığım yanıttan esinlenerek buraya düşüncelerimi koymak istedim.

Merve İldeniz'in bir röportajında okumuştum. "Kedin ölür mutsuz olursun, önemli olan iç huzuruna ulaşabilmek" diyordu. İnsanız ve insanın doğasında yeri geldiğinde üzülmek, ağlamak da var. Zaten bunlar olmasa mutlu olduğumuzun da farkına varamazdık.

Yıllar önce Tayfun Talipoğlu, Bamteli programında Anadolu'nun fakir bir köyünde yaşlı bir amca ile röportaj yapıyordu. Amca içinde bulundukları imkansızlıkları anlatıyordu. Tayfun Talipoğlu'nun dinledikçe artan üzüntüsünü görebiliyorduk. Sonunda "Amca mutlu musun?" diye sordu. Amca birden sinirlendi ve "Mutlu değilim dersem Allah benden razı olmasın!" dedi. Mutluluğun azlıkla, çoklukla alakası olmadığını anlatan bu bilge yanıt beni yıllardır hep düşündürür.

Ben hayallerime giden yolda her gün adım atıyorum. Benim için mutluluğun anlamı bu. Bugüne kadar bana öğretilmiş meli malı'ları yapmak yerine, iç sesimi dinlemeyi ve istediklerimi yapmayı öğreniyorum. Bu da beni mutlu ediyor. Genel olarak da hamdolsun mutluyum.

Sizlere de mutlu günler dilerim. smile

İlgili Yazılar

Yorumlar  

#1
insanın kendi olarak yaşaması mutluluğun anahtarı.biraz cesaret
gülşen 15 Haziran 2009
#2
Gülşen Hanım, çok güzel bir yorum olmuş. Katkınız için teşekkür ederim.
Hakan Arabacıoğlu 15 Haziran 2009
#3
yıllarca hep başakalarını, ailesini, mutlu etmek için, kendini yok sayıp yaşayanlara...bi gün kendi kendime konuşurken dedim ki: bi çocuğum olsaydı onun böyle şeylerle uğraşmasını istemez, sadece mutlu olacağı şeyler yapmasını isterdim, onun tüm zorluklara göğüs gererek ve hayatını feda ederek bir şeyler başarması ama mutsuz olması bende gurur yaratmazdı...sonra peki ya ben dedim...ben kendi ebeveynim olsaydım benimle gurur duyarmıydım...hayır...çünkü başarılı ama mutsuzdum...kendi anne-babam olmaya karar verdim, annemin ve babamın (benim)kendimle gurur duyacağı şekilde yaşamalıyım...yani mutlu edecek şeyleri yaparak ve yaşananların sorumluluğunu alarak....
ozlem tokgoz 14 Temmuz 2009
#4
İçimdeki sesler korosu mutluluk şarkıları söyleMELİ değil söylüyor:-)
merve 17 Temmuz 2009
#5
Şuan mutluyum ama 2 dakika sonra ne olacak bilemiyorum.Mucizeleri karşılamaya hazırım:-)
merve 19 Temmuz 2009
#6
selamlar ..her birinizin yazılarını okudukça çok etkileniyorum...hayatımda bir çok olumsuzluklar yaşamış biri olarak kendimce dipte olup tekrar gerisi geri akıntının doğru olarak yolalması için çabalıyorum....önceleri kendime acıdım.ağladım.ölmek istedim.herşeyin beni mutsuz etmek için varolduğunu düşündüm..ama baktım ki her saniye biraz daha hayata karşı umutsuzlaşıyorum..ve bana kimse yardım edemiyor.sadece vah vah demekten başka.sonra sanki bir şey oldu farkında olmaya başladım.hatanın kaynağının ne olduğunu düşünmeye başladım ve öncelikle hayatımdaki en büyük değişikliği yapmaya karar verdim.^HAYAT TARZIMI DEĞİŞTİRMEK.....VE KENDİ KENDİNE YETEBİLMEK.... bu iki cümle bana kendimin farkına varmasını sağladı..
RANA FİLİZ 21 Temmuz 2009
#7
MUTLUMUYUM ..... CEVABI ÇOK NET..... MUTLU OLMAYI HAKEDİYORUM..... BUNUN İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPMALIYIM....
RANA FİLİZ 21 Temmuz 2009
#8
evet bunu görebiliyorum ve söyleyebiliyorum.yine de bütün keşkelerimin yerine iyikilerimi koyabilmeyi başarabildiğim için mutluyum diye sessiz bir çığlık halinde bağırabiliyorum...
zeynep33 1 Ağustos 2009
#9
istediğimi yaptığımda mutluyum
ebru 3 Ağustos 2009
#10
okuduklarım bana yetersiz geliyor bunun daha fazlasını yaşıyorum. buradaki üyelerin kendilerinin şanslı olduklarını bilmesi gerekli . şimdi biz türkiyede yaşamıyoruz. biz umudun büyük bir enerjinin içindeyiz..............çok şanslıyız. ilk yapmanız gereken kendinizi tanımak.........yeter artık başkalarının istediği gibi değil kendiniz olmaya başlayın..şimdi her günüm dakikam çok heyecanlı geçiyor. çok mutluyum insanlar şaşkınlıkla beni dinliyor. inanmak istiyorlar ama inanamıyorlar.ben geçen yıldan beri hayatıma bir sinirli değnek dokunsa diye iç geçirirdim. şimdi anlıyorum .bu sinirli değnek polyanacılıkla başlamış ...çok gülüyorum çok heyecanlıyım. şükürler olsun dinimiz çok güzel.
herşeyi anlamak istiyorsanız. kendinizi bulun
sonrada
çevrenizdeki mesajları görün.her dakika evren size mesaj gönderiyor.bunu görebilmek için kendinizi tanıyın.
çınar erol 26 Ağustos 2009
#11
Yaşlı amcanın bilge cevabı beni de çok etkiledi. Naçizane bir ekleme yapmak isterim: Mutlu değilim dersem "ben" de benden razı olmasın...
Sevgi ve selamlarımla,
ayşegül 15 Ocak 2010
#12
Ben mutlumuyum acaba bilemiyorum..Şu anda bulunduğum noktada huzurluyum evet ama ailemin ve çevremdeki insanların ekonomik nedenlerle veya diğer başka sebeblerle mutsuz olduğunu gördüğümde üzülüyorum.Ne olmak istediğimi,ne yapmak istediğimi bilemiyorum bile,hayatımda tamamlamam gereken birçok eksikliğim var.Bunları güzel bir iş,kendime ait bir yaşam biçimi olarak nitelendirebilirim.Daha birçok şey var buraya yazamayacağım.
Engin 10 Mart 2010
#13
allaha şükürler olsun sitenize girdim tesadüfen bulmustum ama aslında aradığım seyi buldum cokkk mutluyum telkinler işe yarıyor cok tşkrl iyiki varsınız hakan bey sizinle tanısıp konusmak isterdim ama cok ama tanıstığımı ve sizinle konustumu hyal edip olmus gibi düşünürsem görüsürüz
demi ? :-)))) hakan bey
nurdan yıldırım 12 Mart 2010
#14
mutlulugu engelleyen cevre sartları benım her zaman canımı sıkmıstır.onume ket vurmustur.ama ınatla sorgulamaya mutlu olmaya calısmaya devam edecegım .....
özge 18 Ağustos 2011
#15
Bu siteyi fark ettikten yaşamımda bazı değişiklikler oldu eğer isterseniz içinizdeki gücü çıkarabilirsiniz bence anahtarda kilitte sizsiniz....
reyhan 17 Eylül 2011
#16
şükredecek çok şeyim var . iyi olan herşey bana geliyor hamd olsum çok mutluyum.
filiz yalçın 16 Aralık 2011
#17
Merhabalar,
Bir Vesile ile sayfanıza rastladım. Her olaydan bir anlam çıkarma huyum sebeb-i Vesile'si ile kendi-mi üye olmuş buldum :-)
Ve bir ayrı tesadüf ise bu sabah anlamsız (kendi-min anladığı ama anlatmak istemeyip anlamsız diye adlandırdığı)
hüzün ile uyanıp, kendi kendi-m le mutluluğumu sorgusunu yapmış olmam, bu sayfanın en sonunda olan bu başlık ilk olarak dikkatimi çeken daha doğrusu Kendi-mi sorgulamaya başmamam gereken nokta dediğim yerdeyim galiba..

Türkçe anlamı:
mutluluk; tüm özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan duyulan kıvanç durumu, ongunluk, kut, saadet.
***
Mutlu muyum?
Dünyaya bakıyorum!!!
Türkiyeye bakıyorum!!!
İnsanlığa bakıyorum!!!
Kendime bakıyorum!!!

Çok şükür... (U)mutluyum... Ve Mutlu olmayı hak ediyorum.
Vesile 15 Şubat 2012

Yorum yazmak için lütfen üye girişi yapın.

Okuduğunuz yazıyı beğendiyseniz, uygulamaları da içeren üyelere özel yazıları okuyabilmek ve sitedeki güncellemelerden haberdar olmak için üye olabilirsiniz.