Yıllar önce Beşiktaş semtinin şifacısı olan bir hacı teyzeyi ziyarete gitmiştim. Evi son derece sade idi. İhtiyacı olanın dışında hiçbir eşyası yoktu. Sohbetimiz sırasında bana şunu söylemişti: "İki paket makarnam olsa birini veririm, yarınımızın garantisi yok ki...". Bu kadar sade yaşayabilmek...

Her bahar geldiğinde kendime göre bir bahar temizliği yaparım. Benim buradaki genel prensibim 1 yıldır kullanmadığım her şeyi vermektir. Bunu bilmeme ve uyguladığımı sanmama rağmen, evde ne çok eşya birikmiş. Hiç bere takmazken 3 tane bere buldum evde :-) Dolabı açtığımda hiç bakmak istemediğim köşeler vardı. Sevdiğim birisinin hediye ettiği, uzun zamandır hiç giymediğim ancak anısı var diye tuttuğum gömlek... Takım elbiseli iş hayatına dönmeyi düşünmediğim halde tuttuğum 10'a yakın kravat... Bugün hepsine elveda dedim... Üzerimden nasıl bir yük kalktığını anlatamam. Evim sevdiğim eşyalarla dolu şimdi.

Hayatımızı kullanmadığımız "şeylerden" arındırdığımızda nefes almaya başlıyoruz. Yer açtıkça, hayatımıza ihtiyacımız olan şeyler akmaya başlıyor.

Bahar hızlı geldi, haydi temizliğe! Bir de tütsüler yakıp evinizi enerji olarak da arındırabilirseniz harika olur.

Yorumlar  

#1
SAADET SADELİKTE DİYE BİR SÖZ DUYMUŞTUM.FAZLALIKLARIMIZ BİZİ AĞIRLAŞTIRIYOR VE KENDİMİZİ BİLE TAŞIYAMAZ HALE GELİYORUZ.HAYATIMIZI BİZ SABOTE EDİYORUZ.
gülşen 16 Haziran 2009
#2
less is more...
ayşegül 15 Ocak 2010
#3
bu yazınızı çok sevdim,uygulamaya ufak ufak başlayacağım...tütsü fikrinede bayıldım...
Engin 13 Mart 2010
#4
bahar temizliğini hiç böyle düşünmemişim şimdi farkettim evimdekifazlalkları dolabım tıka basa dolu salonda bile eşyalar sanki üst üste hemen gerçek bahar temizliğine başlıyorum teşekkürler bunu farketmemi sağladığınız için.25 yaşındaki ikiz kızlarımın bile 7 yaşındaki giydikleri kıyafetleri kıyıp vermemişim eskilere bu kadar mı bağlıyım sorusu kafamda davul çalıyor. her cümleniz bir ders tşkkrlr
yurdagül 16 Nisan 2010
#5
Her yıl, hatta aklıma estikçe ayda bir bahar temizliği yaparım.En büyük hobimdir, gardrobu, çekmeceleri, evin her bir yerini eşeleyip temizlemek.Baharı beklemeden dört mevsimin her ayı temizlerim evi.. Bazen düşünürüm gözünden kaçan nesne kaldı mı diye, hatta bir robot çıksa da bir yıl boyunca hiç kullanılmamış eşyaları ayıklayıp gerekli yerlere ulaştırsa derim..
muhterem GÖZEN 21 Nisan 2010
#6
ilk defa bu yıl bırakın kıyafetleri nerdeyse evde kanepe dahi bırakmadım.attığım.şampuan ,losyon,kozmetik de cabası
ve tabiki plastikler,okuduğum 4 koli koli kitap.başkalarıda okusun sakla sakla nereye kadar.
aygul 27 Temmuz 2010
#7
ben de bu yazıyı okuyunca atmaya kıyamadığım o gereksiz eşyam ve kıyafetleri bi anda yok etmek istediğim. o kadar çok kıyafetim varkı saymakla bitmez şundan eminim çok az kıyafeti olan birçok arkadaşım benden daha mutlu olduğu bir gerçek....
esra 18 Ağustos 2011
#8
En az yılda 1-2 defa kullanmadığım kıyafetlerimi , oğlumun küçüülen eşyalarını mutlaka veririm.Sadece kıyafet değil fazla olan tabak, bardak , kırtasiye malzemesi yani aklınıza ne geliyorsa ihtiyacı olanlara ulaştırıyorum.
Sertap İYEM 13 Aralık 2011

Yorum yazmak için lütfen üye girişi yapın.

Okuduğunuz yazıyı beğendiyseniz, uygulamaları da içeren üyelere özel yazıları okuyabilmek ve sitedeki güncellemelerden haberdar olmak için üye olabilirsiniz.