Ayşegül ile 2011 yılında başladığımız, zaman zaman uzun aralar vererek ilerlediğimiz koçluk görüşmelerinin hikayesini ve kendisinin adım adım neleri başardığını bu bölümde okuyabilirsiniz. Bu yazılar, bölümler halinde farklı mecralarda yayınlandı.

Başımıza neden defalarca aynı olay geliyor?

Merhaba arkadaşlar!

Bugün sizinle paylaşmak istediğim bir soru var. Bu yazı dizisini sürekli takip eden "dertli" Demet'in sorusu. Mailin konu kısmına "derdim var" ardından "Ayşegül Güzin Abla gibi oldun vallahi" diye yazdığını görünce, daha maili okumadan gülmeye başladım. Demet, hepimizin karşılaştığı bir sorundan bahsetmiş. Başımıza neden defalarca aynı olay geliyor? Örneğin, Demet 29 yaşında ve hangi adamı beğense adam ya evli çıkıyor ya da ilk günden evlenme teklif ediyor. Demet de bunu dert olarak bana anlatıyor. Oysa artık biliyoruz ki, bu bir seçim!

İstemediğimiz halde biz bu durumu nasıl seçiyoruz? Bunu daha önce konuşmuştuk. Gerçekten içimize dönüp bakıyor muyuz, var oluş seçimlerimizi belirliyor muyuz? Ne istediğimize net olarak karar verdiğimizde, seçtiğimiz kişi olursak istemediğimiz insanların bizi bulması imkansız. Demet aslında özgürlüğüne düşkün bir insan ise ya da gerçek bir ilişkiye kendini pek hazır hissetmiyorsa, onu özgür bırakacak adamları çağırıyordur belki, kim bilebilir! Bir de üstüne üstlük bana yazdığı gibi, devamlı "derdim var hep evliler beni buluyor" dediği sürece aynı olay, evrene emir verir gibi tekrarlanıp duracaktır.

Ben bunu çevremdeki aklı başında kadınlarda çok görüyorum. Herkesin ağzında "ya adam mı var ki". Arkadaşlar, adam kaynıyor valla! Yeter ki isteyin, dilerseniz adamdan bol bir şey yok, daha yakın zamanda yaşadıklarımı paylaştım sizinle! Demet'in hissettiklerini çok iyi anlıyorum, benzer sorunları hepimiz yaşadık. Buna benzer sorunlarda benim kendimde bulduğum ego kodları da vardı. Örneğin: "Ben değersizim, ancak bu kadarına layığım" gibi… Varoluş seçimlerime özen gösterdikten sonra ego kodlarımı değiştirmek için gayret gösterdim. Bu konuyu da gelecek yazıda paylaşacağız.

Demet'in sorusunu yaşam koçum Hakan Arabacıoğlu'na da danıştım. O, bu mevzuya farklı bir bakış açısı getirdi. "Eğer Demet, evlenmek istediği halde, evlenemeyeceği kişilerle karşılaşıyorsa, bunun altında fark etmediği korkular da olabilir. Örneğin, evlilik sorumluluğundan, cinselliği yaşamaktan veya özgürlüğünü kaybetmekten korkuyor olabilir. Dolayısıyla evlenmesi kolay olmayan insanlarla bir araya geliyor olabilir. Ayrı şehirlerde yaşanan ilişkiler de bu konuya dahil edilebilir. Orada da yaşanan ilişki, gerçek bir ilişki gibi değildir. Benzer korkular bu durumda da söz konusu olabilir" dedi Hakan.

Yaşadığımız, başımıza gelen her şeyin ve de gelen herkesin bizim seçimimizle, korkularımızla, bize hizmet etmeyen inançlarımızla geldiğini kabul edip sorumluluğu alır, var oluş seçimlerimizi gözden geçirip iyileşme çalışmalarımıza başlarsak, arzu ettiğimiz gibi yaşamamamız için hiçbir sebep yok.

Görüşmek üzere, sorularınızı bekliyorum. Sevgilerimle.

Hayalinizdeki İlişkiye Ulaşın uygulama paketini alarak kendi kendinize yapacağınız uygulamalarla ilişkiniz ile ilgili engelleyen inançlarınızı dönüştürebilirsiniz.

Yorum yazmak için lütfen üye girişi yapın.

Ayşegül'e Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresinden ulaşabilirsiniz.