Ayşegül ile 2011 yılında başladığımız, zaman zaman uzun aralar vererek ilerlediğimiz koçluk görüşmelerinin hikayesini ve kendisinin adım adım neleri başardığını bu bölümde okuyabilirsiniz. Bu yazılar, bölümler halinde farklı mecralarda yayınlandı.

Bunlara tesadüf diyebilirsiniz, ben yaratım diyorum!

Merhaba arkadaşlar! Umarım bu muhteşem yaz günlerini kahkahalarla geçiriyorsunuzdur! Ben keyifle yaşıyorum. Sebebini size anlatacağım. Hatırlarsanız, yaratımlarımızla ilgili konuşacaktık. Yaratımlarımız yani hayallerimizin gerçekleşmesi! Ben hep hayal kurmayı sevdim. Çocukken tek isteğim gazeteci olmaktı, oldum. Hayalim, Hürriyet'te çalışmaktı, çalıştım. Hayalim Avrupa'yı gezmekti, gezdim. Hayalim Amerika'da yaşamaktı, yaşadım!

Bunları gerçekleştirmek için ne yaptığımı hatırlamıyorum. İnanıyordum, bir süre sonra oluyordu. Sonra bu bağlantı koptu. Ben hayal kuramamaya, inancımı yitirmeye başladım. Hayatımın mevcut halinde sıkıştım sanki. Şimdi tekrar o bağlantıyı kuruyorum. Bunun kurulduğunu bu hafta, yaşam koçum Hakan Arabacıoğlu ile yapacağım görüşme öncesinde anladım. Geçen hafta yaşadıklarım, daha birkaç hafta hatta bazıları birkaç gün önce hayalini kurduğum şeylerdi. Örneğin, belediye başkanlarına iletişim hizmeti vermek istiyordum. Yaratmak istediklerim arasında bu durum vardı.

Bir belediye başkanı müşterim olsun istiyorum ama kapı kapı dolaşmak istemiyorum. Evrene sipariş verdim. Benim niteliklerimi, ben evden çıkmadan öğrensinler ve bu çalışma için benimle konuşsunlar. Bu hayali kurarken, isim, kurum aklımda hiçbir şey yoktu. Sadece biçimi belliydi. Biliyorsunuz, yaratımlarımızın gerçekleşmesi için sık sık hayal kurup, olmuş gibi şükredebilirsiniz. Ancak kafanıza çok fazla takmayacaksınız, bu konuya bağımlı olmayacaksınız.

Geçtiğimiz hafta çok ev ödevim vardı. Bunlardan biri de, tanımadığım birine, referanslarımı anlatmaktı. Bu benim için çok önemli çünkü ben pek sevmem bu konularda konuşmayı. Ama konuşmam da gerekiyor. Anlatmazsam kim beni bulacak? Neyse kardeşimin bir arkadaşına anlattım, pek tanımıyorum, 20 yıldır da görmedim. Hemen çalışmalarımla ilgili bilgi istedi. Meğer belediyede meclis üyesiymiş. Bu tür iletişim konularıyla da ilgilenirmiş. Benim referanslarımı da bu alanda çalışan iyi bir şirkete, işbirliği yapmamız için göndermiş. Bana bildirdiğinde, şirket sahiplerini inceledim. Uzmanlık alanları belediyelere danışmanlıkmış. Şimdi siz bunlara tesadüf diyebilirsiniz, ben yaratım diyorum!

Buna benzer olaylar arka arkaya geldi. Örneğin Hakan'la çalışmamızın olduğu gün, bana "Önceden Koç Holding için birlikte çalıştığın arkadaşlarınla neden görüşmüyorsun, yaptığın muhteşem projeleri neden anlatmıyorsun?" dedi. Ertesi gün o arkadaşlarımdan biri beni kahve içmeye davet etti, üstelik ona hayalimdeki projelerden birini anlattım.

Ben artık yaratımlarında, karşımdaki insanın ne diyeceğini bile hayal ediyorum. Çünkü şunu unutmayalım arkadaşlar, hayattaki her şey ama her şey sadece bizim yaratımınız… Bizim yarattığımız olaylarla, insanlarla, işlerle meşgulüz hep. Evet beğenmediklerimizi de biz yaratıyoruz, çevremizdeki kıskançları, hırslı müdürü, terk eden sevgiliyi hepsini biz yaratıyoruz. Bu nedenle inançlarımız, ego kalıplarımız, düşüncelerimiz ve hayallerimiz çok önemli.

Örneğin bugün doktor kontrolüm vardı. Kısa süre önce ameliyat oldum ve sonrasında doktor durumumu inceleyecekti. Bu kontroldeki en kritik nokta, hormon ilaçları kullanma ihtimalimdi. Ben doktora gidişimi, onunla konuşmalarımı günlerdir hayal ediyorum. Bana çok iyi olduğumu ve hiçbir ilaca ihtiyacım olmadığını söylüyor ve beni 6 ay sonra tekrar kontrole çağırıyordu. Bugün doktorumun bana söyledikleri aynı böyleydi. Ben bunları duyacağımı bilerek ve gülerek gittim hastaneye. Çıktığımda iyice keyifliydim.

Yaratımlarla ilgili örnekleri çoğaltabiliriz ve nasıl egzersizler yaptığımı size anlatabilirim. Bir de yarat, deneyimle, yık prensibini konuşmalıyız. Görüşmek üzere. Bu yolculuğu benimle birlikte deneyimlediğiniz için size teşekkür ediyorum.

Sevgilerimle,

Yorum yazmak için lütfen üye girişi yapın.

Ayşegül'e Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresinden ulaşabilirsiniz.