Ayşegül ile 2011 yılında başladığımız, zaman zaman uzun aralar vererek ilerlediğimiz koçluk görüşmelerinin hikayesini ve kendisinin adım adım neleri başardığını bu bölümde okuyabilirsiniz. Bu yazılar, bölümler halinde farklı mecralarda yayınlandı.

Bağımlılık yoksa, mutluluk var!

Merhaba arkadaşlar!

Aşka dair yaptığımız görüşmenin ev ödevlerini hazırlamaya devam ediyorum. Size şimdiden söyleyeyim, yaşam koçum Hakan Arabacıoğlu ile çalışmayı düşünüyorsanız, zor ödevler sizi bekliyor. Bu hafta, ilişkisi nedeniyle model aldığım bir kadını anlatmamı istedi. Üstelik model alma gerekçelerim ve kendimi benzer bir ilişkide nasıl görebileceğimi de anlatmamı istedi.

Düşündüğümde, ilişkisi nedeniyle beğendiğim tek kadının kundalini yoga hocası, yaşam koçu ve oyuncu Esra Banguoğlu Oğut olduğunu fark ettim. Esra'yı yaklaşık 11 aydır tanıyorum. Ayra'lıyım (www.ayrasehri.com). Şehrimizin kurucuları Esra ve eşi yaşam koçu, oyuncu Aykut Oğut'un kurduğu sağlam iletişim, hayalimdeki ilişkiyi gösteriyor. Merhametli, şefkatli, güzel, akıllı, bilgili olan Esra, ilişkisinde, aşık olduğu Aykut'a öncelikle bir birey olarak saygı gösteriyor. Esra ile varoluş seçimlerimiz birbirine yakın. Yeni bir ilişkim olduğunda, karşımdaki insana birey olarak saygı göstereceğimi biliyorum.

Aykut'un hayalleri, istekleri Esra için çok önemli ve değerli. Aykut istediği sürece onun çalışmalarına fikri olarak katılıyor. Yine Aykut'un tercihine göre gördüğü olumlu tarafları veya olumsuz kısımları söylüyor. Yani bir çok ilişkide gördüğümüz aşağılama, küçümseme, eleştirme, ben haklıyım, ben bilirim tiradları bu ilişkide yok. Bu kısmı keyifle kendi ilişkimde yaşayacağıma eminim.

Her şey açık konuşuluyor ve sorunlar biriktirilmeden çözülüyor. Varoluş seçimleri çok net. Her ikisi de var oluş seçimlerini dile getiriyorlar ve buna uygun olarak yaşıyorlar. Birbirlerinin özgürlüklerine saygıları sonsuz. Dürüstlük ilkesiyle hareket ettikleri için birbirlerine güvenleri azalmıyor, büyüyor. Bu da yeni ilişkimin en kolay uygulanan maddelerinden olacak.

Aykut'un tavrı da Esra'yla benzer. Yani Aykut da Esra'nın üretkenliğine destek ve bunu Esra'nın istediği biçimde yerine getiriyor. Aykut, yogadan ve yogilerden hiç hoşlanmadığı halde, Esra'nın çalışmalarına yürekten katılıyor ve onları destekliyor. İkisinin ortak hayalleri onları hem mutlu ediyor hem de birlikte kazanıyorlar, birlikte hayatı keşfetmeye devam ediyorlar. Karşıma çıkacak adamın hoşlanmadığım ilgi alanlarına ben ayak uydurabilecek miyim? Benim de kendi meraklarım, çalışmalarım olduğuna göre, her şeyi birlikte yapmamız gerekmez, bana ihtiyacı varsa, tabii ki yanında olacağım.

Esra, varoluş seçimlerindeki güçlü duruşu ile Aykut'un en büyük dertlerinden kıskançlığını yenmesini sağlamış. Bir ilişkide bundan daha önemli nasıl bir kazanç olabilir? Esra sayesinde Aykut, yaşamında çok önemli kırılmalar sağladı ve bambaşka deneyimler yaşamaya devam ediyor. Ben de böyle deneyimler özlüyorum.

Evliliğin onlar için anlamı, eğlenceli bir partiden ibaret. Gönül bağları, hayatı algılayış biçimlerinin benzerliği, oluşturdukları sinerji, deftere atılan imzadan çok daha önemli. Birbirlerine bağımlılıkları, muhtaciyetleri yok. Keyif aldıkları, mutlu oldukları için beraberler. İşte bu nokta, yaşam koçluğu çalışmasından öğrendiğim yegane konu. Bence, ilişkilerin can damarı. Bağımlılığınız yoksa, gerçekten yürekten istediğiniz için berabersiniz. İlişkilerde kendimde ölçtüğüm en önemli değer bu olacak.

İlişki içinde kırılmalar yaşayıp, bir alanı yıkıp tekrar yaratabiliyorlar. Aykut, Türk erkeğine has birçok ego kalıbından Esra sayesinde kurtulduğunu söylüyor. İnsanların birbirlerine bu tür değerler katabilmesi benim için çok önemli... Parayla ilgili inançları, yaklaşımları da ortak, bu durum ikisinin de refahını artırıyor. Her ikisi de birbirlerini diğer insanların önünde takdir ediyor, bu pek rastlanan bir şey değil.

Artık bize hizmet etmeyen ego kalıplarından kurtulup, aşkın keyfini yaşamaya başlayalım. Galiba ben paradan önce aşkı bulacağım. Bu konudaki deneyimlerinizi paylaşmak veya soru sormak isterseniz, lütfen bize ulaşın.

Hepinizi seviyorum!

Hayalinizdeki İlişkiye Ulaşın uygulama paketini alarak kendi kendinize yapacağınız uygulamalarla ilişkiniz ile ilgili engelleyen inançlarınızı dönüştürebilirsiniz.

 

Yorum yazmak için lütfen üye girişi yapın.

Ayşegül'e Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresinden ulaşabilirsiniz.