Ayşegül ile 2011 yılında başladığımız, zaman zaman uzun aralar vererek ilerlediğimiz koçluk görüşmelerinin hikayesini ve kendisinin adım adım neleri başardığını bu bölümde okuyabilirsiniz. Bu yazılar, bölümler halinde farklı mecralarda yayınlandı.

Merhaba arkadaşlar,

Peki parayı kazandık. Sonra? Parayla eğleniyoruz, evet aynen öyle… Ben de ilk duyduğumda Hakan çıldırdı herhalde demiştim. Ancak düşününce ve fikre alışınca, ben de kabul ettim. Kazandığım paraları alacağız, evde küçük yeğenlerim Yağmur ve Nehir ile oynayacağız. Parayı utanılacak, uzak durulacak soğuk bir nesne olmaktan çıkarıp; sevilen, beğenilen, eğlenilen bir hale getireceğiz. Evin bir parçası yapacağız ve ona saygı duyacağız. Ayrıca bir kutlama da yapacağız. Sanırım kutlama mevzusunu daha önce paylaşmıştık. Her bir olumlu adımda kendime bir ödül veriyorum. Aslında üzüldüğüm, sıkıldığım durumlarda da yapıyorum. Ama son zamanlarda keyif kutlamalarım daha fazla.

Parayı aldık, şimdi ne olacak? Ben hemen önce ödemem gereken borçların bir bölümünü öder, geri kalanını da saklarım diye düşündüm. Her bir kazancımda beni işsizlik dönemimde destekleyen dostlarıma olan borçlarımı ödeyeceğim. Çok zorunlu durumlar haricinde pek bir harcama yapmayacağım. Örneğin, kışlık botlarım varken, bir tane daha almayacağım. Kalan kısım için Hakan "Aldığında paranın ne kadarını yatırıma ayırdın?" diye sordu. Ben paranın o bölümüne yapışmış gibiydim, yatırım falan aklıma gelmedi.

Yatırımdan kastı altın almak, dolar biriktirmek falan mıydı? Hayır. İş yatırımından bahsediyordu. "Daha ne kadarcık kazandım ki iş yatırımı yapayım" dedim. Bana o kadar çok örnek verdi ki adamın ne kadar akıllı olduğunu bir kez daha hatırladım. Küçük bir miktarda olsa, bana geri dönüşü olacak harcamalarımı yapabilirdim. Örneğin markamı tescil ettirebilirim, öncesinde logomu hazırlatabilirim, web sitesi için para harcayabilirim. Elbette bunları yapabilirdim, ama bir eylem planım yoktu ki. İşte bu haftaki ödevim kısa vadeli bir eylem planı hazırlamak. Bu planda öncelikle, şirket ismimi belirlemek, logoyu hazırlatmak, içerik oluşturmak ve web sitemi yapmak için çalışmalara başlamak yer alıyor.

Oysa ben önce müşterilerimle yaptığım işlerin sonuçlarını alıp daha ağır ilerlemeyi düşünmüştüm. Hakan buna şiddetle itiraz etti. Çünkü kişinin hayata karşı verdiği mesajlar çok önemli. İş için adım atmak aslında kendimize ve çevremize niyetimizin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Şimdiden bir şirket varmış gibi davranmam, hatta bir kartvizit bastırmam iş sahibi olma düşüncemi giderek içselleştirecek. Egom da bu değişim sürecinde beni korkutmak yerine beni desteklemeye başlayacak.

Kafama yattı bu plan. Şimdiden paramı artırmak için yapacaklarımı düşünmeye başlıyorum. Örneğin; nerelere link vereceğim, kimlerle bağlantı kuracağım, reklam verecek miyim? Google ile nasıl çalışacağım? vs. Bu değişim elbette bir günde olmuyor. Ancak her adım yenisini daha hızlı getiriyor. Gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğim. Gelecek yazıda zenginlerin ruh hallerini konuşmaya devam edelim.

Görüşmek üzere,

Yorum yazmak için lütfen üye girişi yapın.

Ayşegül'e Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresinden ulaşabilirsiniz.