Ayşegül ile 2011 yılında başladığımız, zaman zaman uzun aralar vererek ilerlediğimiz koçluk görüşmelerinin hikayesini ve kendisinin adım adım neleri başardığını bu bölümde okuyabilirsiniz. Bu yazılar, bölümler halinde farklı mecralarda yayınlandı.

Merhaba arkadaşlar,

Parayla ilgili çalışmalarımıza iyi ki aşk molası verdik. Yaşam koçum Hakan Arabacıoğlu daha önce fark etmediğim bir çok şeyi bana gösterdi. Aşka dair çalışmalarımıza zaman zaman devam edeceğiz, ta ki benim yakışıklı bir sevgilim olana kadar. Biliyorsunuz yazılarımızın altında özel bir mail adresi var. Buraya gönderdikleriniz siz istemediğiniz sürece paylaşılmıyor. Gizem de, Avrupa'da yaşayan 19 yaşında bir arkadaşımız. Onun sorusuna bu yazıda izniyle cevap vereceğim. Gizem'in beğendiği bir yakışıklı var, gözü ondan başkasını görmüyor. Sadece yazın bir araya gelebiliyorlar. Ama adamın dünyadan haberi yok.

Geçen yaz, Gizem kendisini ve aşkını göstermek için çok uğraşmış ama nafile. Üstelik güzelim yaz mevsimi, sadece bu uğurda feda edilmiş. Gizem şimdi bu yazı düşünüyor, ne olacak diye? Cevap çok açık, Gizem aynı şekilde düşünmeye ve davranmaya devam ederse, bu yazı da kayıp olarak düşünebiliriz. Çünkü mektubunu okuduğumda, şöyle cümlelerle karşılaştım: "Hatasız davranmalıyım, beni beğenmeli, kusursuz olmalıyım." Bu cümlelerdeki işaretlediğim heceler, hayatımızın katili gibi arkadaşlar. Hepimiz Gizem'in yaşadıklarının benzerini yaşadık ama çözümün, meli-malılardan kurtulmak olduğunu ya çok geç fark ettik ya da hala öyle yaşıyoruz.

Ego kalıplarımızın, tamamen hayata bakışımızı yansıttığını daha önce konuşmuştuk. Bu kalıpların bir de uluslara ait kültürel taşınanları var. Gizem de hiç sorgulamadan bu inanç kalıplarını yüklenmiş. Ve bu yükün altında ezilmiş. Sevgili Gizem, meli-malı varsa, biz yokuz! Bu kadar basit! Hangi konuda olursa olsun, meli-malıları taşırsak, o alanda başarısızlığa, mutsuzluğa mahkumuz. Düşünün arkadaşlar, ne kadar meli-malı var hayatınızda?

Eskiden benim de meli-malılarım vardı. Zayıf olmalıyım, bilgili olmalıyım, başarılı olmalıyım, mükemmel olmalıyım, çok düzenli olmalıyım, fıstık gibi olmalıyım vs vs. Ne yazık, boşuna vakit kaybetmişim. Bir de mutsuzluk cabası. O nedenle Gizem, sen bu yaz keyfine bak, nasıl bir adam istediğini düşün, hayal et, adı olmasın. İstediğin özelliklere sen bürün. Sen neşeli ol, keyifli ol, saygılı ol, ne bileyim, hangi özellikleri karşıdaki insandan bekliyorsan, o kişi ol. Bakalım kimler sana talip olacak, sen kimleri kendine yakın hissedeceksin? Senin yakışıklı olursa, ne ala. Olmazsa bil ki, senin için daha uygun adaylar var. Bize de mutlaka bilgi ver.

Mektuplarda hareket planı soran arkadaşlar da var. Yani bir adamı beğendim ne yapayım? Bence yukarıdaki gibi kendimizi rahat hissetmeye başladıktan sonra, bu konuyu düşünmemize bile gerek yok. Bizim enerjimize uygun kişi mutlaka gelecek, evet mutlaka! Bu sorunuzu yaşam koçuma da soracağım. Gelecek yazı da onun verdiği bilgileri de ileteceğim.

Sevgilerimle,

Hayalinizdeki İlişkiye Ulaşın uygulama paketini alarak kendi kendinize yapacağınız uygulamalarla ilişkiniz ile ilgili engelleyen inançlarınızı dönüştürebilirsiniz.

 

Yorum yazmak için lütfen üye girişi yapın.

Ayşegül'e Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresinden ulaşabilirsiniz.