Zaman zaman Secret kitabından etkilenmiş, kitapta yazanları uygulamaya geçirdiği halde istediği sonuçları elde edemeyip hayal kırıklığına uğramış danışanlarım oluyor. Dolayısıyla konuşmaya başladığımızda muhakkak söz dönüp dolaşıp "Secret sizce bir yalan mı?" sorusuna geliyor.

Yazının genelinde vermek istediğim mesajı hemen ileteyim: Secret'ın anlattıkları bence doğru ancak eksik!

Secret'ı, "düşündüklerimizi seçerek hayatımızı değiştirebileceğimiz" gerçeğini geniş kitlelere ulaştırması bakımından önemli bir kitap olarak görüyorum. Ancak kitaptaki en önemli eksik bence şu: Sadece düşünmek ve hayal kurmak yetmez. Hemen ardından adım atmanız gerekir.

Düşünün, ben bütün gün evden dışarı bile çıkmıyorum, yaptığım tek şey ne kadar zengin olduğumun hayalini kurmak. Bütün gün hayal kurarak sizce zengin olabilir miyim? Evin tavanı delinecek ve tepeden başıma çil çil altın mı yağacak? :-)

Çoğu kişi sadece hayal kurma ve düşünme aşamasında kalıp harekete geçmediği için hayal kırıklığına uğruyor.

Bakın Mevlana ne diyor:
Sen düşünceden ibaretsin.
Geriye kalan et ve kemiksin.
Gül düşünürsün gülistan olursun.
Diken düşünürsün dikenlik olursun. 

Düşüncelerimiz yeni bir hayatı yaratmada çok önemli. Siz dikenlik mi yaratıyorsunuz yoksa gülistan mı?

Yorumlar  

#1
yavaş yavaş iyi düşünmeye başladım sanırım artık yazıları okurken catık kaşla okumuyorum 5. yazı okuduğum surat ifademin yumuşadığını hissettim:-)Bakın Mevlana ne diyor:
Sen düşünceden ibaretsin.
Geriye kalan et ve kemiksin.
Gül düşünürsün gülistan olursun.
Diken düşünürsün dikenlik olursun
merve 17 Temmuz 2009
#2
yazdıklarınız çok doğru ben bu yaşıma kadar hep olumsuz düşündüğüm için bütün olumsuzluklar beni buldu ama artık yavaş yavaş düşüncelerimi olumluya çevirmeye başladım eminim bana dönüşü çok olumlu olacak iyi çalışmalar gül
gül aker 8 Ekim 2009
#3
gerçekten mevlana çok haklı. fakat olumlu düşünceyi davranışa dönüştürmek yani alışkanlığa dönüştürmek zaman alacak sanırım
aydan türkçelik 25 Nisan 2010
#4
Secret kitabını yarıda bıraktım. Bana saçma geliyor. Fakat pozitif düşünmenin faydalı olacağına da yüzde yüz inanıyorum. İnsan kendini frenlememeli. Tabi bunu uygulamak maharet istiyor. Mevlananın bu sözü secret kitabının tamamını özetlemiştir heralde:-)
İlker 5 Temmuz 2010
#5
Sizi kesinlikle katılıyorum. Çok güzel bir konuya deyindiniz. Oturduğumuz yerden hayal kurup zengin olsaydık dünyada fakirlik diye bir şey olmazdı. Ne demişler hareket bereket getirir.
serap doğru 7 Ocak 2011
#6
insanların düşünceleri birbirine bağlıdır eğer birini istiyorsan onu düşünerek ele geçirebilirsin bir eşyayı bir yiyeceği istiyorsan er geç onu düşünerek elde edebilirsin bazı şeyler adım atmaklada olmayabiliyor ama istediğini düşünerek ele geçirebilirsin unutmayalımki insan beyni dünyadaki herşeyden üstündür ve istediğin ama imkansız dediğin herşey düşünceyle mümkündür teşekkür ederim
ibrahim SÜRBAHANLI 23 Eylül 2011
#7
bu konuda verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim seviler...
filiz yalçın 15 Aralık 2011

Yorum yazmak için lütfen üye girişi yapın.

Okuduğunuz yazıyı beğendiyseniz, uygulamaları da içeren üyelere özel yazıları okuyabilmek ve sitedeki güncellemelerden haberdar olmak için üye olabilirsiniz.