Ayşegül ile 2011 yılında başladığımız, zaman zaman uzun aralar vererek ilerlediğimiz koçluk görüşmelerinin hikayesini ve kendisinin adım adım neleri başardığını bu bölümde okuyabilirsiniz. Bu yazılar, bölümler halinde farklı mecralarda yayınlandı.

Merhaba arkadaşlar,

Yaşam koçu Hakan Arabacıoğlu ve sizlerin yol arkadaşlığıyla neredeyse 9 aydır birlikteyiz. Ben 9 ay öncesine ve şimdiye baktığımda hayatımda muazzam bir değişim görüyorum. Artık şaşırmıyorum. Çünkü öğrendiklerimi o kadar içselleştirdim ki her şey bana çok olağan geliyor. Oysa sadece bir yıl önce Beşiktaş'tan Kadıköy'e vapurla geçmeye korkan, yaşamın kıyısında sadece oyalanan, paradan, aşktan, hayatın keyiflerinden uzaklaşmış, neredeyse umutsuz bir kadındım. Şimdi yüzü gülen, yaşamını yeniden kurgulayan, para kazanmayı öğrenen, kendine uluslararası alanda çalışacak şirket kuran bir kadınım. Aslında ayrıntıları incelesek farklar daha da çarpıcı. Paylaşımlarımızda yeri geldikçe anlatacağım.

Biliyorsunuz bu yola iş ve kariyer yaşamımda farklılık yaratmak için çıktık. Ancak yolda o kadar fazla hayati noktaya temas ettik ki yaşamımın genel gidişatında ciddi bir değişim yaşandı. Örneğin sağlık konusunda değişen bakış açım, panik atak başta olmak üzere, korku, endişe ve bilumum fiziksel rahatsızlığı şifalandırdı. Bunun nedenini konuştuk ama bir kez daha paylaşalım. Hepimiz hastane ve doktordan hoşlanmayarak hatta onlardan korkarak büyüdük. "Hastalığın da kötü" olduğunu kabul ettik. Oysa ben bu çalışmada gördüm ki insan kendi olamadığı zaman dengesini kaybediyor, beden kendini dengeleyebilmek için "hasta" oluyor. Biliyorum şimdi soracaksınız, insanın kendi olmak ne demek? İnsan kendi ihtiyaçlarını belirlediği, nasıl mutlu olduğunu, kim olmayı seçtiğini, nasıl biri olmak istediğini anladığı ve bunları uygulamaya koyması demek. Zorunlu birliktelikler, kişiliğimize uygun olmayan meslekler, aynı dili paylaşmadığımız kişiler, topluma uygun davranma zorunluluğu bizleri kendimiz olmaktan uzaklaştırıyor.

Hele ego kodlarınızı da fark ettiyseniz, ne hastalık kalıyor ne başka bir şey. Ego kodlarından artık bizi mutlu etmeyen inanışları, davranış kalıplarını anlayabiliriz. Bir şekilde seçimlerimiz bizi mutlu etmeyebiliyor ama biz farkında bile olmadan bizi mutsuz eden inancı koruyoruz. Akılla üretemediğimiz çözümü, vücudumuz üretiyor ve bizi bir nevi korumaya alıyor. Hasta olduğumuzda iyileştiğimizin farkına varırsak ortada sorun kalmıyor. Yeter ki biz ruhumuzun fısıltılarını görmezden, duymazdan gelmeyelim.

İş ve kariyer çalışmamıza geri dönecek olursak, geçmişe baktığımda, berekete izin vermediğim için parasız kaldığımı anlıyorum. İnsan kendine nasıl izin vermez demeyin, ben farkında olmadan evdeki sorumluluklarımın zaten vakit aldığını düşündüğüm için para kazanmaya zaman ayıramayacağımı zannediyormuşum. Elbette sadece bu değil, işin içine bir çok etken giriyor biliyorsunuz. İnsanın hayata ve kendine güvenmesi, kendine değer vermesi, kendini sevmesi için dışarıdan hiçbir etkiye veya kişiye bağımlı olmaması, zihnindeki neden, nasıl sorularından uzaklaşması, iç rehberliğine güvenmesi, yaşam sorumluluğunu yüzde 99 değil yüzde 100 alması, yüzünün gülmesi, hedefine odaklanması, hayatın her alanında olabileceği gibi iş yaşamında da başarılı olmasını sağlıyor.

Ancak iş kurabilmek için bunları içselleştirmek de yeterli olmadı. Hakan'la çalıştığımız en önemli konulardan biri, benim ne yapmak istediğimdi. Hangi alanda çalışmak istiyorum, nasıl bir şirket olacak, ortaklık yürütebileceğim bir düzen mi, benim hayalim ne, kaç para kazanmak istiyorum, kimlerle irtibat kuracağım, şirketin çalışma süreçlerini nasıl takip edeceğim gibi bir çok sorunun cevabını aradım. Bu arayış esnasında, Hakan'ın öğrettiği prensipleri yaklaşık 4 ayda algılayabildim, anladım, cevapların çoğunluğunu buldum ve artık şirketim kuruluyor. Bu şirket Türkiye'nin uluslararası markalar çıkarmasını hedefliyor. Seçtiğim ilk sektör ise organik pamukla yapılan tekstil üretimi. Hem üreticinin malını yurtdışında satacağız hem de markalaşması için çalışacağız. Tabii sonunda biz de bir marka yaratacağız. Bunları tespit etmek dediğim gibi çok kısa sürede ve kolay olmadı ama oldu. Bu konuyu konuşmaya devam edeceğiz.

Gelecek yazıda sorularınızı da cevaplandıracağım. Sorularınız, yorumlarınız, ilginiz için çok teşekkürler. Görüşmek üzere.

Hayalinizdeki İşe Ulaşın uygulama paketini alarak kendi kendinize yapacağınız uygulamalarla işiniz ile ilgili engelleyen inançlarınızı dönüştürebilir, ne yöne adım atmak istediğiniz konusunda netleşebilirsiniz.

Yorum yazmak için lütfen üye girişi yapın.

Ayşegül'e Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresinden ulaşabilirsiniz.