Bu yazı, bize dizilerle ve filmlerle öğretilen "seviyorsan gerisini boşver" bakış açısını sorgulamanızı sağlıyor. Sevseniz dahi aklı da devreye alıp sağlıklı bir ilişki için nelere bakabileceğinizi size hatırlatıyor. İşyerine eleman alırken mülakat yapmak normal bulunurken, yaşamına alacağı kişiye soru sormak kaç kişinin aklına geliyor? Özellikle aşağıdaki soruları... Bu sorular bir ilişkinin başlangıcında veya evliliğe giden yolda önce kendinize, sonra da partnerinize sorabileceğiniz sorular. Mümkünse bu çalışmayı yazılı yapın. Benim favorilerim 5, 7 ve 9. sorular. 

Yeni biriyle mi görüşüyorsunuz? Randevunuza gittiğinizde bir amacınız olsun. Sohbet edip, o baştan çıkarıcı tatlılarınızı yerken, birbirinizin hayatı hakkındaki önemli detayları öğrendiğinize de emin olun. İşte partneriniz olacak kişi hakkında bilmeniz gereken 10 madde (Sorulması gereken birkaç güzel soru!)

1. İnanç ve Değerler Sistemi
Çiftlerin uyumlu, birbiriyle uyumlu değerlere sahip olması, sağlıklı bir ilişki için olmazsa olmazdır. Çocukluğunuzdan getirdiğiniz ve şu an sahip olduğunuz inançlar hakkında konuşun. Onun hayatta en çok değer verdiği şey ne? İbadet ediyor mu? Onun mutluluk anlayışı nedir? Zor kararlar verirken neleri göz önünde bulunduruyor?

2. Ailesinin Kökeni
Aileleriniz hakkında konuşun. O ailesine yakın mı? Abisinin hayattaki seçimlerine değer veriyor mu? Geniş aile ya da hâlihazırda var olan haliyle aile, bizim kim olduğumuz hakkında önemli bir rol oynar. Bazı insanlar ebeveynlerininki gibi bir aşk hikayesi isterken, bazısı ailelerinin yaptığı hatalardan kaçmak ister. Yetişme tarzlarımız hakkında konuşmak, partnerimizin dünya görüşü hakkında birçok şeyi ve onun sağlıklı bir ilişkiye nasıl baktığını anlamamızı sağlar.

3. Fiziksel Beklentiler
Eğer evlenmeden önce seks yapmaya hazırsanız, bunu partnerinize de söyleyin çünkü o bunun için evlenmeyi bekliyor olabilir. Biri diğerini reddetmeden önce fiziksel beklentiler açıkça konuşulmazsa, tuhaf şeyler olabilir. Her ne kadar bu tarz konuşmalar kulağa tuhaf gelse de, sınırlarınız hakkındaki pazarlığı önceden yapın. Bazı ilişkiler fiziksel iletişim hakkındaki farklı fikirleri kaldıramaz, bu yüzden bunları önceden ve hatta sıklıkla konuşun.

Devamı için kayıt olun...

Yorumlar  

#1
benim için 5,6,7,10 çok önemli, yazıyı okumadan gerçekten farklı düşünüyordum ve netleşmenin önemini hatırladım çok teşekkürler :)
FERİDE PINAR OSKAY 30 Aralık 2015

Yorum yazmak için lütfen üye girişi yapın.