Aşağıdaki yazıyı ilkokuldayken dedeme ait 1973 yılı baskılı Bütün Dünya dergisinde okumuştum. Olayları iyi ya da kötü diye ayırmak yerine, geleni bir bütün olarak kabul etmeyi ne güzel anlatıyor. Bu yazının; geçmişin tek bir olayında takılıp kalan ve o olayın bütünün içinde nasıl bir yeri doldurduğunu göremeyen herkesin ufkunu açması dileğiyle.

Günün birinde Çinli bir çiftçi ahırının kapısını açık bularak biricik atının yok olduğunu gördü. Onun bu kaybını haber alan dostları az sonra onu teselliye geldiler. "Ah, senin için ne felaket" diye sızlandılar. Ama filozof ruhlu olan Çinli: "Belli olmaz. Belki de böylesi daha hayırlıdır" dedi.

Ertesi gün, kaybolan at, peşi sıra bir kısrak olduğu halde çıkageldi. Çinlinin dostları bu sefer "Bu ne kısmet! Şimdi iki ata sahipsin" diye ona imrendiler. Ama Çinli sadece "Belli olmaz. Belki hiç de hayırlı değildir" dedi.

Devamı için kayıt olun...

Yorumlar  

#1
Selam Hakan bey,iyi kalpli diğer yazarlar ve paylaşmayı seven arkadaşlar;

Çin masalı bana yıllar önce not defterime adeta bir hattat titizliği ile yazdığım,
yaşadığımız olaylar ardındanda kendimce çıkardığım sonuçları destekleyen
(aşağıda tırnak içinde) Kuran-ı Kerim'deki Bakara süresinin 216. ayetinden
Tanrı kelamını hatırlattı.
Bu sözleri duyup,diğer notlarımdan ayrı bir değer verip yazarken,
Bakara süresinin 216. ayeti olduğunu bilmiyordum,çok sonra öğrendim.


"Bir şey ki, hayır gibidir vukuunda. Aldanma, ardında şer olabilir.
Bir şey ki, şer gibidir zuhurunda. Bilesin, sonunda hayır doğabilir..."

Sevgi ve sygılar.
Gönül 16 Kasım 2009
#2
Gönül hn merhaba , yorumunuzu çok beğendim.Özellikle duyarlı ve araştırmacı bir insan olarak defterinize bu notları alıyor olmanız çok takdire değer...Sizinle sohbet etmek bilgilerinizi paylaşmak isterim. Sevgi ve saygılar...Ayşegül....Mail adresim:
AYSABA 18 Eylül 2010
#3
sitenizi yeni kesfettim tesadufen butun yazilari okumaya calisiyorum sadece bir kismini okudum ve cok begendim yazilan hersey hayatimizda yasadigimiz yasarken farkinda bile olmadigimiz seyler.okudukca kendimi buluyorum.
gercekten basimiza ne gelirse 'demekki bizim icin boylesi hayirli' ya da 'bu bir isaret mi acaba' diye dusunmeliyiz.sizin sitenize tesadufen rastlamam benim icin bir isaret bir cikis yolu galiba. tesekkur ederim emeklerinize.
canan 14 Ocak 2011
#4
Merhaba Hakan bey,umarım iyisinizdir.Tesadüflere inanan biri olarak sizinle tanışmaktan çok mutluyum bu günlerde yolunu kaybetmiş bir bireyim sizin yardımınızla doğru yolu bulacağıma inanıyorum.Yazıları ve paylaşılan hikayeleri okudum bu gün ilk günüm sizinle ama inanın çok iyi geldiniz.Teşekkür ediyorum bu güzel site için,görüşmek dileğiyle güzel günler diliyorum..
Dilek KIZILAY 15 Nisan 2011
#5
Gönül hanım merhaba;paylaşmış olduğunuz değerli ayeti çevremde bulunan herkezle hızlı bir şekilde bende paylaştım bu değerli bilgi için teşekkür etmek istedim,size mutlu günler diliyorum..
Dilek KIZILAY 16 Nisan 2011
#6
Bu olanları o adam yaratmamış. Yani, "herşeyin nedeni kendimiziz" mantığına uymuyor değil mi? Adam hep şüpheci. O yüzden de durum sürekli değişiyor sanki?:-)
Canay 23 Eylül 2011
#7
"you never know"...
evet, asla bilemeyiz...
Her şerrin altında bir hayır vardır.
Keşke bunu bir de kendime, şer olarak gördüğüm bir olay başıma geldiğinde söyleyebilsem.
Nilgün Kaya 31 Ekim 2011
#8
Bu şarkıya bayılıyorum. Hayat güzel getirecekleri güzel, Mutlu olmayı ve ne yazık bazen ağlamayı seviyorum. Her ağladığımda herşey daha kıymetleniyor ve eskiye nazaran daha az ağlıyorum. Sitenizde güzelmiş, olumlama aslında Polyannacılık oluyor ama çocuklugumuzdan beri kimse bunu algılamıyor. Bu ara bu siteler populer oldu da adı Kuantum, Olumlama v.s. olarak karşımıza geliyor. Hepsi güzel tabii ama ah tüm bunların yeni olmadığınıda görebilseydim. Elbet bir gün toprak olmak da güzel olacak :)
sibel aktaş 11 Eylül 2012
#9
Gönül hanım ben hattatı o ayetı çok severim .özellikle sülüs tarzında el yazısı alamasanız bile baskı olanınıda olsa alın inanın o harfler ruhunuzu şenlendircek...
yücel 24 Ekim 2012

Yorum yazmak için lütfen üye girişi yapın.