Aşağıdaki yazı yıllar önce Internet'te e-posta ile çok dolaşmış bir yazı. E-posta ile gönderilen yazılardan bu bölüme eklememeye özen göstersem de bu yazının aklımızdan geçenleri ve ağzımızdan çıkanları izlemek konusunda bize iyi bir rehber olacağını düşünüyorum.

Sokrates, saygıdeğer bir düşünür olarak Eski Yunan’da hatırı sayılır bir ün yapmıştı. Bir gün bir tanıdık büyük filozofa rastladı ve dedi ki: “Arkadaşınla ilgili ne duyduğumu biliyor musun?”
“Bir dakika bekle.” diye cevap verdi Sokrates: “Bana bir şey söylemeden evvel senin küçük bir testten geçmeni istiyorum. Buna 3’lü Filtre Testi deniyor.”

“Üçlü Filtre mi?”

“Doğru” diye devam etti Sokrates;

“Benimle arkadaşım hakkında konuşmaya başlamadan önce, bir süre durup; söyleyeceğini gözden geçirmek iyi bir fikir olabilir. Bu, ona üç filtre testi dememin sebebi. Birinci filtre Gerçek Filtresi. Bana birazdan söyleyeceğin şeyin tam anlamıyla gerçek olduğundan emin misin?

Devamı için kayıt olun...

Yorumlar  

#1
çook hoş.Peki bir sorum var eğer bu filtrelerden birinden

geçerse karşımızdaki yani anlattığı şey gerçek fakat kötü

ve işe yaramaz o halde dinlemeye değer mi?
duygu 17 Ağustos 2009
#2
sanırım ben hayatımda yer alan birini düşünerek okudum bu yazıyı ve bendeki etkisi o kişiye olan tutumumu tedavi etmeye yaradı....self observation .
duygu 19 Ağustos 2009
#3
çok doğru... birden hayatımdaki fazlalıkları anımsadım.. :-)
oğuz 29 Ağustos 2009
#4
arkadaşım yakınım dostum hakkında söylenilen hiç bir şeye inanmam.Özellikle bu kötü birşey ise Bu söylenilenin doğru olabilmesi için bu söylenilen şeyin bence de onaylanması gerekir.Kısa söyleyeyim, dedikodulara asla pirim vermem yapana da çokk kızarım.Nasıl bir laf vardır.. Ağzı olan konuşur. :-) :=
ZEYNEP HİLAL 25 Şubat 2011
#5
çok güzel...
DİLEK 8 Şubat 2013

Yorum yazmak için lütfen üye girişi yapın.