30 yılı aşkın bir süredir Evlilik Danışmanlığı yapan Dr. Gary Chapman'ın yazdığı 5 Sevgi Dili adlı kitaptan uzun zamandır alıntı yapmak istiyordum. Bu sefer ben fazla yorum yapmayayım, kitabın arka kapağından aldığım aşağıdaki paragraf, kitabın içinden seçtiğim bölümler ve orijinal siteden çevirdiğim paragraflar konuşsun...

Eğer sevginizi eşinizin anlamadığı bir dilde ifade ediyorsanız, ona sevgi gösterdiğinizi hiç fark etmeyecektir. Sorun iki ayrı dilde konuşmanızdadır. Belki kocanız cesaret verici sözler duymak istiyor ama siz bir akşam yemeği yemenin onu neşelendireceğini düşünüyorsunuz. O kendisini kötü hissetmeye devam ederken siz hayrete düşüyorsunuz. Veya, belki de eşiniz, çocuklardan ve televizyondan uzakta sizinle beraber olmayı çok arzuluyor. Hediye ettiğiniz çiçek de ona değer verdiğinizi anlatmıyor... Beş sevgi diliyle eşinize sevginizi etkili bir şekilde gösterip karşılığında gerçek sevgiyi bulmayı öğreneceksiniz.

Devamı için kayıt olun...

Yorumlar  

#1
fiziksel donunmayı anlamadığı için eşimden ayrıldı cok önemli ama ona anlatamadım
ve bitti
nurdan yıldırım 4 Mart 2010
#2
Lise zamanında ilk aldığım kitaptı.O kadar etkisinde kalmıştım ki ,her yeni tanıdığım insanın sevgi dilini tahmin etmeye çalışıyor,tanıdıklarımında sevgi dilinin ne olduğunu söyleyip kitabı öneriyordum.Yararı bana fazlasıyla oldu ,insanları olduğu gibi kabul edip sevmeyi öğretti.Ki o zamanlar en asi çağlarımdı.Şimdi beklentisiz çıkarsız sevgiyi yayıyorum çevreme ve her ne olursa olsun sevgi dili farklı bile olsa her insan sevmeyi biliyor diye düşünerek daha da mutlu oluyorum.
Derya TİRYAKİ 5 Mart 2010
#3
Sevgili Hakan,
5 sevgi dili kitaplarının hepsi( çocuklar için olanı, bekarlar için olanı, ilki vs.) harika kitaplar. Bir aile terapisti arkadaşımın tavsiyesiyle 3 sene kadar önce keşfetmiştim. Hissiyatım okuduktan sonra şuydu, hala da aynı ; keşke bize bunları okulda öğretselermiş...Ebeveyn koçluğu yaparken mutlaka tavsiye ettiğim, benimde çok yararlandığım bir kitap. Teşekkürler gündeme getirdiğin için.
Yasemin 31 Mayıs 2011

Yorum yazmak için lütfen üye girişi yapın.